MENU
klinika
Statistikat

Ekonomia gjermane, rritja më e ulët në 5 vite

Letra e ambasadorit amerikan në Berlin

Gazsjellësi Nord Stream 2/ SHBA kërcënon Gjermaninë

SHBA dhe Gjermania janë përfshirë në një konflikt diplomatik i cili po ndikon planin gjermano-rus...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta nënvlerësojë Kinën…

Mjaft më me biseda dhe shtrëngime duarsh. Ne duhet ta shkëpusim ekonominë amerikane nga Kina....

Nga Project Syndicate

Amerika nuk është më e para…

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara, si fuqia dominuese evropiane,...

Një telefonatë e papritur

Ulen tensionet SHBA-Turqi/ Trump diskuton me Erdoganin për Sirinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar mbi...

Nga The Economist

Britania “në ethe”/ Deputetët votojnë sot marrëveshjen

Deputetët po përgatiten të votojnë sot nëse do të mbështesin marrëveshjen e Theresa May për...

Nga Deutsche Welle

Erdogan kundër artistëve, birrës dhe Moxartit

Erdogan ka dalë kundër artistëve, pasi nuk duron asnjë kritikë, as kur ajo vjen prej...

Nga New York Times

E pamundur që Trump të rizgjidhet në 2020?

Fundjavën e kaluar, një mik i imi bëri një pyetje interesante: A do të largohet...

Koha që britanikët të vendosin...

Po sikur Britania të heqë dorë nga Brexit?

Këtë të martë, deputetët britanikë do të votojnë për marrëveshjen e Brexit që kryeministrja Theresa...

2 muaj protesta

“Jelekverdhët”, rrezik për Francën dhe gjithë Evropën…

Lëvizja është një rrezik për gjithë Europën Lëvizja “Jelekverdhët” nisi dy muaj më parë… E...

Washington Post

Populistët dhe planet për të “sakatuar” Evropën…

Në teori, zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian janë më të rëndësishësishmet në botë. Fituesit shërbejnë...

"Nëse sulmohen kurdët"

Trump kërcënon Erdogan: Do t’ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar Turqinë të dielën për shkatërrim ekonomike, nëse sulmet ndaj forcave kurde...