MENU
klinika
Rexhep Tajip Erdogan/ New York Times

Terroristët nuk do të fitojnë!

"Një provincë e shkëputur e Kinës"

Kina luftë për të marrë Tajvanin?

Në javën e parë të vitit 2019, një editorial në gazetën zyrtare ushtarake të vendit...

Vazhdojnë episodet e dhunshme

Makron ende në rrezik/ Revoltat nuk “shuhen”

Refuzimi i presidentit francez për të ofruar lëshime të mëtejshme është krijimi i kushteve për...

Nga Project Syndicate

Media, “shënjestra” e radhës e Putinit

Problemi me një regjim gjysmë-autoritar si Vladimir Putin është se sjellja e njerëzve nuk është...

Nga New York Times

Trump më i dobët se kurrë…

Një vështrim në rezultatet e zgjedhjeve afatmesme të vitit 2018 tregon pse Trump është kaq...

Data ende e pacaktuar

Putin-Erdogan së shpejti një takim/ Ç’do të diskutohet?

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdogan i Turqisë po planifikojnë të takohen së...

Së shpejti takim në Varshavë

Polakët dhe italianët po bashkojnë forcat kundër BE-së?!

Polakët dhe drejtuesit e krahut të djathtë të Italisë do të takohen në Varshavë, për...

Profil/ Udro Uillson

Uillson, presidenti që kërkonte paqe por ishte racist…

Shqiptarët gëzojnë respekt të jashtëzakonshëm për figurën e presidentit amerikan Uillson, për rezistencën që bëri...

"Po kërcënohet demokracia"

Theresa May në rrezik/ 3 nga 4 britanikë kundër marrëveshjes

Kryeministrja britanike i ka kërkuar deputetëve të mbështesin marrëveshjen e saj Brexit, duke thënë se...

Nga The Economist

Trump dhe vendimet që kanë çorientuar gjithë botën…

Nuk u desh shumë kohë që vendimi i Amerikës për t’u tërhequr nga Siria të...

Michel Barnier/ Project Syndicate

E ardhmja e Europës është në duart tona…

Me fillimin e vitit 2019, shumë nga Bashkimi Evropian padyshim ndihen të dëshpëruar përballë kërcënimeve...

Albert Çaçi

Militarizimi i Japonisë

Japonia është fuqia e tretë ekonomike botërore mbas SHBA dhe Kinës, me një GDP rreth 5...