MENU
klinika
Fjalimi i Vitit të Ri

Merkel: Bashkëpunimi ndërkombëtar është nën presion

Detajet

Eifel mbulohet nga tymi i zi/ “Jelekët e Verdhë” ndezin Parisin

 Kulla Eifel është mbuluar me tym të zi, pasi policia gjuajti ‘ Jelek Verdhët’ me gaz...

Profil

Neroni, perandori që i binte violinës ndërsa Roma digjej…

Neroni është i njohur si perandori që “i binte violinës ndërsa Roma digjej”. Ai ishte...

Nga The Economist

Pse Xi Jinping frikësohet nga viti 2019?

Janë disa përvjetorë të rëndësishëm dhe Partia Komuniste është nervoze. Para tridhjetë vjetësh, kur u...

Nga Project Syndicate

Trump gaboi, ISIS nuk “ka vdekur”…

Tërheqja e SHBA nga Siria përtej gjithçkaje, mund të jetë e dëmshme, sepse ajo po...

"Marrëveshja po ecën shumë mirë"

Trump optimist për marrëdhëniet me Kinën

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha në Twitter se ai kishte patur një “telefonatë të...

Presidenca rumune e BE

Jean-Claude Juncker nuk beson tek Rumania

Juncker ka ‘dyshime’ për aftësinë e Rumanisë për të udhëhequr BE Disa ditë para fillimit...

Profil/ Franc Ferdinand

Vrasja e princit që “ndezi” Luftën e Parë Botërore…

Lufta e Parë Botërore apo Lufta e Madhe ishte lufta që përfshiu pothuajse gjithë botën, nga viti 1914 deri në vitin 1918. Kjo luftë...

Sfidat për stabilitetin global

Viti 2019 do të jetë një test për gjithë botën…

Dorëheqja e sekretarit amerikan të Mbrojtjes James Mattis është jo vetëm një shkëputje radikale nga...

Nga Project Syndicate

Pyetjet që po e “mundojnë” Britaninë…

Ditë pas dite, javë pas jave, shumica e shtetasve britanikë mendojnë se trazirat e shkaktuara...

Nga New York Times

Trump dhe politikat e tij, kërcënim për Izraelin…

Presidenti amerikan Donald Trump, ka marrë një tjetër vendim të papritur, ka ulur papritmas sigurinë...

Konflikti

Merkel dhe Macron apel Rusisë: Lironi marinarët ukrainas

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron, kërkuan të premten që Rusia të...