MENU
klinika
Nga The Washington Post

Kësaj lufte mund t’i japë fund Amerika

Nga The National Interest

Nëse Franca do të donte, lufta do të kishte shkuar ndryshe…

Franca iu dorëzua nazistëve në 1940 për arsye komplekse. Shkaku pak a shumë, natyrisht, ishte...

Anëtarësimi në NATO dhe BE

Maqedonia e Veriut po luan rolin e viktimës?!

Thirrja e fundit për zgjedhje në Maqedoninë e Veriut pas problemeve lidhur me anëtarësimin në...

Nga Deutsche Welle

Çfarë është “modeli norvegjez”, që po mendohet për Ballkanin?

Zgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë....

Nga The Atlantic

Britania dhe Evropa, të destinuara për të qenë rivale…

Votuesit britanikë vendosën në vitin 2016 që ata dëshironin t’i jepnin fund të drejtës së...

"Ai nuk është një lider i zakonshëm"

Po, ekziston një lider që Putini e ‘adhuron’ në Evropë!

Për presidentin rus Viktor Orbán është një figurë shumë simpatike. Sipas Vladimir Putin, kryeministri hungarez...

Vizita e presidentit francez

Pas “grindjeve” me evropianët, Macron kthehet nga Kina?!

Presidenti francez Emmanuel Macron do të kërkojë që Kina të japë premtime për t’u dhënë...

"Jo"-ja e Macron

Po Turqia ç’përfitoi nga vendimi i BE për Ballkanin?

Turqia dhe Serbia nuk duhet të krahasohen. Është vërtet e çuditshme që Turqia dhe Serbia...

The Economist

Britania dhe BE do të jenë edhe më të afërta pas Brexit

I madh, blu dhe prej gëzofi, përbindëshi Brexit me sy të egër ka ngacmuar Roterdamin...

Tensionet Rusi-Perëndim

Gorbaçov: Bota është në “rrezik kolosal”

Ish-udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbachev, paralajmëroi se mosmarrëveshjet aktuale midis Rusisë dhe Perëndimit e çojnë botën...

Profil/ Walter Ulbricht

Dikur, ky njeri urdhëroi të ndërtohej Muri i Berlinit…

Në fillim të gushtit të vitit 1961 në Moskë u takuan udhëheqësit e atëhershëm të...

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm

Asnjë vend tjetër i NATO-s nuk ka vuajtur më shumë se Turqia…

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se asnjë vend tjetër i NATO-s...