MENU
klinika
Nga Deutsche Welle

“Rruga e Mëndafshit”: Perëndimi nuk ka pse të fshihet prapa Kinës

Propozimi i presidentit rus

Putin: Në G7 duhet të jenë edhe Kina, Turqia e India

Presidenti i Rusisë tha që vendi është gati të presë një samit të G-8, nga...

Profil

Admiral Togo, samurai i detit

Në prag të Luftës Ruso-Japoneze, perandori Meizhi pyeti ministrin e tij detar “A është i...

Nga Financial Times

A do të ‘lulëzojë’ koalicioni i ri italian?

Politikanët në Bruksel u lehtësuan këtë javë kur u bashkua një qeveri e re e...

Washington Post

Është koha të merremi seriozisht me rreziqet e demokracisë

Dy çështje që janë kudo në titujt e lajmeve, rrëmuja e Brexit në Britani dhe...

The Economist

Lufta e gjatë e SHBA në Afganistan, drejt fundit

Proceset e paqes mund të jenë çuditërisht të dhunshme. Më 2 shtator Zalmay Khalilzad, i...

Krahasimi me Izraelin

Erdogan: E papranueshme që nuk kemi armë bërthamore

Presidenti turk Tajip Erdogan tha të mërkurën se ishte e papranueshme që Turqia të ndalohej...

Përgatitjet paraprake

BE 780 milionë euro gati për Brexit pa marrëveshje

Komisioni Evropian ka propozuar të zgjerojë fondet e tij për të siguruar mbështetje financiare për...

Profil/ Carl von Clausewitz

“Për të siguruar paqe, duhet të përgatitesh për luftë”

Carl von Clausewitz (Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz) lindi më 1 qershor 1780, Burg, afër...

Washington Post

Pse SHBA po e humb luftën e informacionit me Rusinë?

Richard Stengel, një ish-redaktor i Times, i cili u bë nënsekretari i Departamentit të Shtetit...

Nga Foreign Policy

Frika e Evropës nga emigrantët, shpëtimi i Sirisë

Lufta në Siri vazhdon, dhe rreziku për njerëzit që jetojnë aty po ashtu. Megjithatë, në...

Project Syndicate

Për Kashmirin lufton edhe Kina…

Vendimi i fundit i qeverisë indiane për heqjen e statusit të posaçëm gjysmë-autonom të Kashmirit...