MENU
klinika
Nga Deutsche Welle

Diplomacia në Afganistan nuk ka marrë fund

Nga New York Times

Si ‘vdesin’ demokracitë…

Demokracitë dikur rrëzoheshin papritmas, me tanke që rrokulliseshin drejt pallatit presidencial. Në shekullin XXI, megjithatë,...

"Nga fundi i shtatorit"

Së shpejti rinisin bisedimet midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut

Koreja e Veriut është e gatshme të rinisë bisedimet e denuklearizimit me Shtetet e Bashkuara...

Deri në 14 tetor

Britani/ Nis zyrtarisht pezullimi pesë-javor i parlamentit

Parlamenti britanik është pezulluar zyrtarisht për pesë javë, dhe deputetët nuk duhet të kthehen deri...

Protesta kundër "Conte 2"

Salvini në rrugë për të protestuar kundër qeverisë së re

Ish-Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini ka dalë në rrugë  në një protestë të ekstremit...

Profil/ Kristofor Kolombi

Eksploroi botën por nuk shkoi kurrë në shkollë

Kanë kaluar plot 527 vjet që kur i madhi Kristofer Kolombi u nis në udhëtimin...

Konflikti me Turqinë

Greqisë po ‘ia ngulin vërtet thikën’ pas shpine këtë herë…

Mendoja se grekët ishin mbretërit e dramave. Gjithmonë duke u ankuar se pjesa tjetër e...

Nga Deutsche Welle

Cili është akti tjetër në dramën e Brexit?

Do ta injorojë Boris Johnson ligjin kundër një Brexiti pa marrëveshje? Nga e hëna parlamenti...

Ndryshimet e Macron

Presidenti i të pasurve?! Jo më…

Është e vështirë për politikanët që të ndryshojnë. Pothuajse në gjysmën e mandatit të tij...

Rezultatet

Zgjedhjet në Rusi/ Humbje e thellë për partinë e Putinit

Kandidatët pro-Kremlin kanë pësuar humbje në zgjedhjet lokale në Moskë. Edhe pse partia e presidentit...

Nga New York Times

Hartat nuk gënjejnë, Trumpi po…

Të dielën, në 1 Shtator, kur po afrohej Uragani Dorian, Trump shkroi në Twitter: “Përveç...

Deklarata e talibanëve

“Anulimi i marrëveshjes, më shumë jetë të humbura për SHBA”

Donald Trump thotë se ai ka anuluar bisedimet e fshehta të paqes në Afganistan të...