MENU
klinika
Nga The Economist

Pse italianët e kanë “halë në sy” Makronin?

Albert Çaçi

Konfuzioni sirian

3 ditë më parë, në  një atentat  me bombë në qytetin e Manbinj (Hierapolis), në veri...

Gjysma e mandatit!

Trump, dy vite president. Tani, sytë nga viti 2020

Shumëkush e quan Donald Trumpin një “egomaniak”, të tjerë një njeri që i pëlqen të...

Përgatitjet vazhdojnë

Takimi Trump-Kim/ A do t’i arrijë Trump qëllimet?

Shtatë muaj pas takimit të parë mes SHBA-së e Koresë së Veriut, Pheniani ka bërë...

Nga Project Syndicate

Pse dy superfuqitë SHBA-Kinë nuk i japin fund “luftës”?

Marrëveshja në Buenos Aires dhjetorin e kaluar midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe homologut...

Një letër nga liderët kryesorë gjermanë

Gjermanët i “luten” Britanisë: Qëndroni me ne

Shumë nga liderët kryesorë gjermanë i kanë shkruar Mbretërisë së Bashkuar, duke kërkuar që ajo...

Nga The Economist

Brexit, “mbretëresha” e krizave të Britanisë

Zgjidhja e krizës do të ketë nevojë për kohë dhe një referendum të dytë Asnjë...

Do të kandidojë në zgjedhjet europiane

82 vjeç por nuk heq dorë nga pushteti, rikthehet Berluskoni

Ish-kryeministri italian Silvio Berluskoni, tanimë 82 vjeç, njoftoi të enjten se do të kandidojë në...

Deklarata e avokatit të Trump

“Trump nuk ka patur asnjëherë marrëveshje të fshehta me rusët”

Avokati i presidentit amerikan Donald Trump, Rudy Giuliani tha të mërkurën se nuk ka asnjë...

Nisin stërvitjet ushtarake

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” para Kinës

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” ndaj presionit kinez, tha një zëdhënës presidencial, pasi ishulli i...

Trump do të duhet të zgjedhë...

Muri kufitar është shndërruar në “makthin” e Trump…

Nëse mbyllja e qeverisë zgjat shumë më gjatë, Presidenti Donald Trump do të duhet të...

Nga New York Times

Gjermania duhet të zgjedhë mes Kinës e SHBA-së…

Berlini është duke ecur në një vijë të hollë midis aleatit të saj më të...