MENU
klinika
Pse vazhdohet "gabimi historik"

BE duhet të flasë hapur me Ballkanin

Nga Foreign Policy

Marrëveshja Turqi-Rusi është e destinuar të mos ketë sukses

Për dy javë presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan janë marrë...

Si përfitoi nga vështirësitë e qeverisë

Evropa të përgatitet, rikthehet “stuhia” Salvini

Udhëheqësi i Lidhjes së krahut të djathtë të Italisë ishte zhdukur nga vëmendja politik,  pasi...

Nga Financial Times

BE ka arsye të frikësohet nga Britania e Rusia

Antagonizmi i thellë aktual midis Rusisë dhe Britanisë, fsheh disa ngjashmëri të rëndësishme midis dy...

Nga Deutsche Welle

Përrallat serbo-ruse për bashkëpunimin ushtarak

Bashkëpunimi ushtarak mes Serbisë dhe Rusisë është një prej temave më të trajtuara në Beograd...

Ç'do të ndodhë me organizatën?

Al-Bagdadi ka vdekur, ISIS jo!

Udhëheqësit botërorë dhe analistët rajonalë kanë paralajmëruar për kërcënimin e mbetur nga grupi i armatosur...

Dyshimet e Kremlinit

A ka vdekur apo jo udhëheqësi i ISIS?

Kremlini ka thënë të hënën se presidenti amerikan, Donald Trump ka bërë një kontribut të...

Nga Financial Times

Erdogan forcon pozitën, turqit luftojnë për shpirtin e vendit

Rexhep Tajip Erdogan, presidenti i gjithëpushtetshëm i Turqisë pas tre mandatesh si kryeministër, mund të...

"Macron nuk është mik i Johnson"

Pa Britaninë, BE do të jetë një ‘fole’ në stilin francez

Franca asnjëherë nuk ka qenë dakord për anëtarësimin e Britanisë në BE, qysh nga vitet...

Nga The Washington Post

Gjithë këto protesta anë e mbanë botës e kanë një të përbashkët…

Deri në javën e kaluar ishte e pamohueshme: 2019 është bërë viti i protestuesve në...

Së shpejti do të paguajë...

Si mundi Ukraina ta “tradhtonte” BE-në për SHBA-në?!

Javën e kaluar, Presidenti i Ukrainës Zelensky pranoi se Presidenti amerikan Trump në të vërtetë...

"Drama e pafundme britanike"

Dhe sa herë do të shtyhet Brexit?

“Ju lutemi mos e shpërdoroni këtë kohë,” tha Donald Tusk i BE-së në prill kur...