MENU
klinika
Reforma apo hipokrizi?

Si Salvini e rindezi ‘zjarrin’ në Itali…

Nga The Economist

Evropa nuk bën dot pa Amerikën!

Në një intervistë me The Economist të botuar në 7 nëntor, Emmanuel Macron tha se...

Nga Deutsche Welle

Klaus Iohannis, sërish president në Rumani

Presidenti i ardhshëm i Rumanisë do të jetë Klaus Iohannis. Ai fitoi në balotazh me...

'Përplasjet' për NATO-n

Tani nuk është momenti që Merkel e Macron ‘të mbajnë inat’!

Gjermania dhe Franca duhet të zhdukin dallimet e tyre dhe të ndjekin një partneritet konstruktiv...

"I vetmi demokrat që mund të mposhtë Trumpin"

Michael Bloomberg zyrtarisht në garën presidenciale

Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, Michael Bloomberg, zyrtarisht hyri në garën presidenciale të dielën duke i...

Pse kaq shumë italianë kundër Salvinit?

“Në Itali ka më shumë sardele se peshkaqenë!”

Italia ka pasur shumë simbole politike ndër vite, përfshirë pemë lisi, ullinj dhe lule margarita....

Amerika më në rrezik se kurrë

Pse Trump po i bën kaq shumë ‘ndere’ Putinit?

Duket se nuk do të ketë fund për nderet që Donald Trump ka arritur të...

Nga The National Interest

NATO nuk i shpëton dot këto shtete nga Rusia!

Edhe në qoftë se NATO-ja përdor armët bërthamore taktike, ajo ende nuk mund t’i shpëtojë...

Profil

Kush është arkitekti i Brexit, njeriu pas Boris Johnson?

Në politikën britanike ai konsiderohet aktor i rrezikshëm: Dominic Cummings, këshilltar i kryeministrit, Boris Johnson,...

"Do të mbetem ...."

Referendum tjetër për Brexit? Kreu laburist tregon…

Jeremy Corbyn, kreu laburist, partia kryesore e opozitës në Britaninë e Madhe deklaroi sot se...

"Sulmet ajrore janë zvogëluar me 80%"

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Jemenin jep lajmin e mirë

Sulmet ajrore nga koalicioni i udhëhequr nga sauditët që luftojnë rebelët Houthi në Jemen, ka...

Tregtia amerikano-veriore s'do të jetë më e lirë

Trump: Marrëveshja me Kanadanë dhe Meksikën nuk do të miratohet

Presidenti amerikan, Donald Trump theksoi sot se nuk besonte që demokratët e Kongresit do të...