MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Evropa, ‘e rrethuar’ nga të gjitha anët!

Sërish në rrugë

Krishtlindjet në Hong-Kong: Festë apo protestë?!

As në ditën e Krishtlindjeve nuk munguan përleshjet midis policisë dhe protestuesve pro-demokracisë në Hong-Kong....

Nga Deusche Welle

Gjermani: Debate për migrantët edhe në kohën e festave

Në Gjermani po vazhdojnë debatet për migrantët edhe në kohën e Krishtlindjeve. Mendimet janë tërësisht...

Nga Project Syndicate

“Mbreti Johnson”, për herë të parë në provë!

Luftërat mbarojnë kur luftëtarët heqin dorë nga luftimet. Mënyra më efektive që kjo të ndodhë,...

Marrëveshja e re

Rusi-Ukrainë, një tjetër problem i Evropës…

Evropa u trondit në vitin 2009 kur furnizimet e gazit natyror rus, që kalonin përmes...

Nga The Wall Street Journal

NATO në rrezik! Erdogan më shumë se kurrë pranë Putinit

Presidenti i Turqisë ka paralajmëruar se ai do të dëbonte forcat e SHBA nga dy...

"Vetëm Rusia e ka "

Putin zbulon një tjetër raketë të rrezikshme hipersonike

Presidenti Vladimir Putin zbuloi sot një tjetër raketë hipersonike të re, dhe u mburr duke...

Nga The Wall Street Journal

Erdoganit po i mbaron koha!

Modernizimi i Turqisë ka qenë një projekt nga lart-poshtë, i drejtuar nga elita për dy...

Nga The Washington Post

Si i vodhi Trump, Krishtlindjet…

Falë Trump (ose kështu thotë ai), “të gjithë po thonë përsëri Gëzuar Krishtlindjet”, madje edhe...

Nga The Economist

Kina e 2019-ës: Trazira dhe sfida për Partinë Komuniste

Ky ishte një vit aspak i mirë për Partinë Komuniste Kineze. Vitet që mbarojnë në...

Nga Project Syndicate

Post-Brexit/ Fischer propozon ‘partneritetin e privilegjuar’

Pas fitores së Boris Johnson në zgjedhjet e përgjithshme të Mbretërisë së Bashkuar të këtij...

Nga Deutsche Welle

Ballkani: Vranësirë e dendur, aspak kthjelltësi

Në vitin 2019 u shemb një politikë 20-vjeçare e Evropës ndaj Ballkanit. 2020 duhej të...