MENU
klinika
Project Syndicate

4 sfidat e mëdha të Europës

The Guardian

Pa aleatë, dështimi i Theresa May ishte i pashmangshëm…

Karrierat politike përfundojnë të gjitha me dështim. Jo të gjithë përfundojnë me ndëshikimi. Largimi me...

Nisja e raketave

SHBA: Koreja e Veriut ka shkelur rezolutat e OKB

Këshilltari i SHBA për Sigurinë Kombëtare John Bolton tha të shtunën se nisjet e kohëve...

Pas njoftimit të May

Britani/ Nis gara për kryeministrin e ri

Gara për udhëheqësin e Partisë Konservatore në Britani ka filluar, pas njoftimit të Theresa May...

Reagon DASH

SHBA akuza të reja për themeluesin e WikiLeaks

Departamenti amerikan i Drejtësisë, akuzoi themeluesin e WikiLeaks, Julian Assange për pranin dhe publikim të...

Kryeministri holandez

“Brexit” nuk do të rinegociohet pas largimit të May

Kryeministri holandez Mark Rutte paralajmëroi sot se Bashkimi Evropian nuk do të rifillojë negociatat mbi...

SHBA ultimatum Turqisë

“Jo armë ruse, blini raketat amerikane”

Shtetet e Bashkuara u dhanë ultimatum Turqisë: Nëse blen sistemin rus të raketave S- 400,...

Marrëveshja tregtare

Trump: Huawei, pjesë e marrëveshjes me Kinën

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se Huawei mund të jetë pjesë e një...

Emigrantët në Gjermani

Juncker: Historia do ta tregojë se Merkel kishte të drejtë

Jean-Claude Juncker ka lavdëruar Angela Merkel për vendimin e saj të diskutueshëm për të lënë...

Nga Financial Times

Të djathtët në Europë, ‘shërbëtorë’ të Putinit?

Skandali i qeverisë së koalicionit të Austrisë më parë gjatë javës ka hedhur dritë mbi...

Kërcënimet

“Evropa të rishqyrtojë kontrollet e kufijve”

Europa është nën presion për të shqyrtuar kontrollet e saj kufitare, pasi doli që një...

Nga 7 qershori

Largohet Theresa May/ Kush do e zëvendësojë?

Theresa May ka thënë se do të largohet si udhëheqëse e konservatorëve më 7 qershor,...