MENU
klinika
Telefonata me Macron

Rouhani: Merrni masa për marrëveshjen e 2015-ës

Profil

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

Dymbëdhjetë kryeministra kanë shërbyer nga themelimi i Shtetit të Izraelit, më 14 maj 1948 dhe...

Editorial i Washington Post

Salvini po pret një tjetër mundësi

Në politikë, asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Dhe në politikën italiane, asgjë nuk zgjat më shumë...

Washington Post

14 arsye pse Trump nuk duhet të jetë më president

Gjysma e dytë e gushtit nuk ishte aspak periudha më e keqe e presidencës së...

The Hill

Mos ndoshta bota po i keqkupton rusët?

Edhe një herë, Rusia është kudo në titujt e lajmeve këtë verë: Protestat paqësore në...

Editorial i The Guardian

Një hap para Trump, një hap pas njerëzimi

Ideja e Donald Trump për krijimin e Ushtrisë amerikane të Hapësirës është njëkohësisht komike dhe...

Project Syndicate

Revolucioni i Boris Johnson

Shumica e njerëzve mendojnë për revolucionet si tërmete të papritura ose shpërthime vullkanike që vijnë...

80-vjetori i fillimit të luftës

Poloni, aty ku nisi Lufta e Dytë Botërore

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti i SHBA; Mike Pence iu bashkuan liderëve polakë të...

Profil/ Mbretëresha Virgjëreshë

Edhe Mbretëresha Elizabeth I besonte në astrologji

Në histori, mbretërimi i Elizabetës së I shihet si epoka e artë në historinë e...

Deklarata e ministrit italian

Salvini nuk ka më nevojë për Berlusconin?!

Ministri i brendshëm i ekstremit të djathtë, Matteo Salvini, të premten përjashtoi mundësinë e krijimit...

Project Syndicate

Beteja e vërtetë në Britani sapo ka filluar

Fushata Brexit është konsideruar si një përpjekje për të “marrë kontrollin” duke rikthyer “sovranitetin” në...

Project Syndicate

Dy sisteme, një botë

Me afrimin e 30 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, çështja e lirisë është...