MENU
klinika
Përpjekjet e presidentit

Italisë i duhet më shumë kohë për një qeveri të re

Nga Financial Times

Merkel-Johnson, një takim gjithë keqkuptime

Kur Angela Merkel flet, zakonisht duhet ta dëgjosh me kujdes. Kancelarja gjermane kënaqi euroskeptikët në...

Vendimi i presidentit brazilian

Pas presionit, ndërhyrje për zjarret në Amazonë

Presidenti i Brazilit ka porositur forcat e armatosura të luftojnë zjarret në Amazon, mes zemërimeve...

Në pritje të samitit në Francë

G7, pse Kina nuk është anëtare dhe pse Rusia u largua?

Grupi i kombeve G7 po mblidhen në qytetin turistik francez të Biarritz për atë që...

Washington Post

Lufta kundër terrorizmit, shumë larg fitores

Muajin e kaluar, Presidenti Trump tha lidhur me kërcënimin nga Shteti Islamik: “Ne bëmë një...

The Economist

Protestuesit në Hong-Kong nuk largohen ‘duarbosh’

Unë gjithmonë e kam konsideruar jetike që ndërkombëtarët të mos heqin vëmendjen nga statusi unik...

Project Syndicate

A mund t’i rregullojë Turqia marrëdhëniet me Perëndimin?

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Perëndimit po kalojnë një fazë jashtëzakonisht delikate. Nën udhëheqjen e Presidentit...

New York Times

Trump e harroi ekonominë, duke u marrë me armiqtë

Presidenti Trump po festonte për ekonominë, deri sa dolën lajmet  se Kina dhe Rezerva Federale...

Shansi i kryeministrit britanik

Samiti i G7, një moment kyç për Boris Johnson

Kryeministri i ri britanik Boris Johnson, do të ketë momentin e tij të parë në...

Së shpejti kryeministër?

Tanimë, të gjithë të frikësuar nga Salvini

Forcat e ndryshme politike të Italisë janë të ndara kur bëhet fjalë për 100 gjëra,...

Urdhri i Putin

Rusia, përgjigje reciproke ndaj SHBA

Ditë pasi Shtetet e Bashkuara testuan një raketë të re lundrimi, Presidenti rus Vladimir Putin...

Project Syndicate

Lindja e Mesme ka zgjedhur Kinën, jo SHBA-në

Drejtuesit e Lindjes së Mesme duket se po kërkojnë marrëdhënie më të mira me Kinën....