MENU
klinika
Trajtimi mund të vonojë sulmet e ardhshme

Skleroza e shumëfishtë. Si ta menaxhoni!

Kujdes!

Bakteret mund të shkaktojnë infeksione shumë të rënda në tru

Kur sëmureni, disa mikrobe mund të sulmojnë trurin ose cipën mbrojtëse që rrethon trurin. Kjo...

Benefitet!

Limoni, ‘thesari’ që kuron shumë sëmundjet

Të pafundme janë edhe përdorimet e limonit në lidhje me shëndetin dhe ushqimet. Për qëllime...

Vlerat

Kolesteroli, kur konsiderohet i lartë dhe rreziqet që mbart?

Mund ta lidhim kolesterolin me ushqimet e yndyrshme, megjithatë pjesa më e madhe e kësaj...

Historia e Erës

Si gripi i rrezikoi jetën një 5-vjeçareje!

Vajza ime 5-vjeçare, Era, ishte shumë aktive, e aftë fizikisht dhe e shëndetshme. Ajo notonte...

Mosfunksionim i tubit Eustakian

Bllokimi i kanalit të veshit. Çfarë e shkakton?

Tubi i Eustakut është një kalim i vogël që lidh fytin me veshin e mesëm....

Halitoza

Frymëmarrje e keqe, çfarë e shkakton?

Halitoza është termi për frymëmarrje të keqe. Fryma e keqe mund të ketë shumë shkaqe...

Sa zgjat inflamacioni?

Sinusiti, mësoni si ta trajtoni!

Sinusiti është një gjendje në të cilën kanalet e sinuseve enjten dhe acarohen. Katër kanale...

Historia e pacientes

‘Tmerri’ i Nikoletës, që i shkatërroi jetën!

Emri im është Nikoleta . Unë e konsideroj veten një pacient me fat në sklerodermë,...

Faktoret e rrezikut

Nga se shkaktohen dhimbjet e palcës kurrizore?

Dhimbjet e shtyllës kurrizore ndodhin në 40 për qind të atyre që i nënshtrohen një...

Llojet dhe siguria

Çfarë duhet të dini për anestezinë?

Nuk ka dyshim për këtë, bërja  e një operacioni mund të jetë stresuese. Nëse jeni...

Si përhapet?

Bakteri në mjedis që është rezistent ndaj antibiotikëve

Burkholderia cepacia (i quajtur edhe B. cepacia) është emri për një grup ose “kompleks” të...