MENU
klinika
Profil/ Tomas Akuin

“Kurioziteti është dëshira për dije”

Nobeli që tronditi Ballkanin

Peter Handke nuk jep më asnjë intervistë

      Peter Handke, shkrimtari laureat i Nobelit në letërsi për vitin 2019, është...

Nobelisti non grata

Grass, historia e humorit të zi

       Romancieri shumëdimensional Gunter Grass, nobelist i vitit 1999, i cili vdiq në...

Tuzi nderon heroin legjendar

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

       Në Triesh të Tuzit, u përurua ditën e djeshmë, busti i heroit...

Frankfurt-ide që lëvizin botën

Kosova në panairin më të madh të librit

    Panairi më i madh i librit në botë, ai i Frankfurtit në Gjermani,...

In Memoriam

Kritiku dhe teoricieni amerikan i letërsisë, Harold Bloom

Nga: Muhamet Hamiti Ka ndërruar jetë kritiku e teoricieni amerikan i letërsisë, Harold Bloom (Harolld...

Surprizon "Booker Prize"

Çmimi 2 shkrimtareve, njëra nga të cilat… me ngjyrë

     “Booker Prize” për letërsinë angleze, shpalli fituese dy gra. Shkrimtarja kanadeze, Margaret Atwood...

Italo Calvino

Ëndërrimtari që dërgoi 300 letra dashurie

      Ishte një intelektual me një përkushtim të madh politik, civil dhe kulturor,...

Protestë, shoqata dhe përkthyes të Agollit

“Kjo gërmadhë nuk mund të quhet muze”

        Ditëlindja e poetit, u përkujtua dy ditë më parë. Agolli, si...

"Radio Iliria"

Fotografitë e rralla të një fëmijërie të humbur…

      Ishin ditët me diell. Me lojrat e përbashkëta, para oborrit të pallatit....

"Arkitekti i holokaustit"

Si u kap “kanibali” i zhdukur nga faqja e dheut për 14 vite

        Pas pëfundimit të Luftës së Dytë Botërore, 30 000 nazistë i...

"Nature morte"

Dardha-femër, erotizmi i përmbajtur i Omer Kaleshit

Omer Kaleshi nuk është vetëm piktori i «dramës ballkanike”, apo i “kokave” (portreteve”) siç i...

REKLAMA