MENU
klinika
Beteja e Nishit

Shteti mesjetar shqiptar

"Othello"

Gostivari në 5 ditë skenë ndërkombëtare e artit skenik

      Vjen në Gostivar, festivali ndërkombëtar i teatrit “Othello”. Nga 3 deri më...

Rrathët e ferrit të diktaturës...

Sadri Ahmeti ose poeti që nuk i përngjau kurrë askujt

      Në poezinë e Sadri Ahmetit, të bën përshtypje realizimi dhe thellimi në...

Revoltohet kryeqyteti

Tirana jonë apo drama jonë?!

Artisti i njohur shqiptar Avni Delvina çeli sot në Tiranë ekspozitën e tij “Notre Drame...

At' Shtjefën Gjeçovi

Të mos e vrasim sërish pabesisht!

    Vet’ Gjeçovi, në vitet e fundit të jetës së tij, na jep disa...

Plaku i urtë

Anton Çetta, shqiptari i palodhur i mirësisë

       Shkrimtar, profesori i letërsisë dhe patriot shqiptar. Anton Çetta, i mirënjohur për...

Foto

Lufta Nacional-Çlirimtare në penelin e Nexhmedin Zajmit…

Nexhmedin Zajmi (1916-1991) u lind në Trebisht në krahinën e Dibrës. Në vitin 1931 filloi...

Leja e banimit e Sarah Robinson

A ishte kjo gruaja më e bukur shqiptare e kohës?

Ndër publikon dokumentin e rrallë Kastriot Dervishi jep detaje për gruan që është përcaktuar ndër...

Disa nga fjalitë më prekëse të Ana Frankut

Historinë e saj tragjike e njihni!

Edhe pse ishte vetëm 13 vjeçe kur shkroi ditarin e saj, sërish “Ditari i Anne...

Black Dahlia

Misteri i vrasjes që tronditi Hollywood-in

Vrasja: Më 15 janar 1957, trupi 22-vjeçares Elizabeth Short u gjet në një vendbarkim të...

Ç' shkruhej në shtypin e huaj

Gjithçka e mbarë për Greqinë erdhi nga Epiri shqiptar

Shfletimi i shtypit të huaj për shqiptarët është gjithmonë kërshërindjellës. Mes njohjes dhe mosnjohjes së...

Nëntori i flamurit

Skënderbeu rri në Parma

      Heroi ynë legjendar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, si një pjesë e pamohueshme e...

REKLAMA