MENU
klinika
Drama shqiptare

Filmi ‘’Albania Gangster’’ fillon për ju në Cineplexx

Diçka ndryshe!

“Tri gra dhe Misugi”, premierë në Teatrin Eksperimental

Sot, në orën 20:00 në Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, në sallën ‘Goethe’, ngjitet në skenë...

Dramë njerëzore

”Pengu” vjen në skenë në teatrin ‘’Aleksandër Moisiu’’

Gjatë tre netëve në teatrin e Durrësit “Aleksandër Moisiu” është përjetuar lum me duartrokitjet e...

Promovimi i librit për Çamërinë

Idrizi: E pafalshme për qeverinë, s’ka kompromis për çamët

“Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”, ishte libri i autorit Sali Bollati, i...

Ekspozitë Fotografike

Marubi mes rregullave dhe tekave të Nadar

Nga Andreas Dushi Fotografinë më të mirë ja bëj personit që njoh më mirë! ka...

Rrëfimi i Eqerem Bej Vlorës

E vërteta e Pavarësisë, ç’ndodhi me ngritjen e flamurit më 1912

Eqerem bej Vlora, ka dhënë variantin e tij, për Pavarësinë dhe ngritjen e flamurit nga...

‘Dua një republikë demokratike si e Nolit’

Si e torturuan dhe e vranë pa mëshirë 20-vjeçaren

(foto lart është ilustruese) Në tensionin mbytës të sallës së gjyqit, është gjithmonë edhe një...

20-vjetori i ndarjes nga jeta

Përkujtohet shkrimtari/ Dy dekada pa kontributin e Kokonës

Ministria e Arsimit dhe ministria e Kulturës organizoi sot në sallën franceze të Bibliotekës Kombëtare...

103-vjetori!

Arthur Miller\ Dramaturgu që fitoi zemrën e Monroe!

Arthur Asher Miller lindur më 17 Tetor 1915 ishte një dramaturg amerikan, eseist dhe një...

Dashuri njerëzore

Nënë Tereza, shtatshkurtra me zemër të madhe

Shtatëshkurtër, e papërtuar dhe e dhembshur për hallet e një globi të tërë ajo mbahet...

Xhek London

13 arsyet pse burrat pinë alkool!

John Griffith London, i njohur për disa të tjerë si Jack London, i lindur më...

Figura kombëtare

Lasgush Poradeci vjershë Naim Frashërit

Me rastin e 25-vjetorit të pavarësisë Lasgush Poradeci, liriku fjalëmjaltë i kombit shqiptar përkujton në...

REKLAMA