MENU
klinika
"Hylli i dritës" udhërrëfyes

Kur (çfarë) At’ Gjergj Fishta thotë për kombin!

Shqiptarët në Greqi

Kontesha suedeze do t’i blinte sa frëngu pulën fotografitë!

      Publicisti Armand Plaka, ka publikuar në faqen e tij në Facebook, disa...

"Shën Llazari jo më në UNESCO"

Mbetet në Shqipëri ikona e vjetër

     Në 60-vjetorin si anëtare në UNESCO, Shqipëria do të dhuronte pranë kësaj organizate,...

Nga Ilirjan Gjika

Pse i njohim Skënderbeut vetëm ditën e vdekjes?!

Duke mos ditur saktësisht nga historia ditën e tij të lindjes, Skënderbeu përkujtohet vetëm ditën...

Çfarë e mbante në këmbë diktaturën e tij?

10 misteret që Enver Hoxha i mori me vete

Shumë shkrime i janë dedikuar Enver Hoxhës. Për shumë prej qytetarëve, ai drejtoi Shqipërinë me...

‘O ju që besuat'

Ja si hoxhallarët dhe myftinjtë luftonin alfabetin latin të shqipes

Regjimi xhonturk kishte bërë çmos që të çrrënjoste përdorimin e alfabetit latin për shkrimin e...

Kushton 1 milion euro

Ja makina që Hitleri i dhuroi Zogut!

Ahmet Zogu mori shumë dhurata për martesë, por kryedhurata mund të kosiderohej ajo e bërë...

Historia më e madhe e dashurisë që ka njohur bota

Romanca që tronditi Evropën, Afrikën dhe ‘rrëzoi’ një mbretëri

Historia e jashtëzakonshme e dashurisë mes presidentit të parë të Botsvanës me një angleze të...

"Nuk luaj me fjalët"

Pol Valeri – Të bëhesh ajër dhe erë…

     Çdo mëngjes, për më shumë se 50 vjet, përpara se të fillonte jetën...

Mësoni shqip!

Fjalor në mes të Tiranës

     Qyetarët e kryeqytetit, janë surprizuar këto ditë, që shënojnë edhe mbylljen e “tetorit...

Tetor, 1913

Fishta, Konica dhe Esat pasha ishin në një mendje para Evropës

      Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të martën e 11 nëntorit 1913,...

"Don Kishoti e Sanço Pança në arrati"

Noli kur takoi Konicën me fustanellë, për herë të parë

“E kam takuar Faik Konicën për herë të parë më 1909. Ishte diçka që nuk...

REKLAMA