MENU
klinika
Besimi i Gardës shqiptare

Asnjë plumb për të mbrojtur sulltan Hamidin

Heinz Guderian…

Kush ishte luftëtari i Hitlerit që pushtoi Evropën?

Gjermania pushtoi Poloninë me 1939 dhe në 1940 e gjithë Europa u gjunjëzua në këmbët...

Profil/ Xhon Loku

“Si kameleonët, ne u ngjasojmë njerëzve që na rrethojnë”

Xhon Loku(John Locke) ka qenë një filozof dhe mjek britanik. Konsiderohet babai i liberalizmit klasik,...

“TolerDance”

Kosova pjesëmarrëse në “Java e Dizajnit Dubai”

      Gjatë javës kur në Dubai çelet Java e Dizajnit, pjesëmarrëse është edhe...

Dritër Agolli shkruante

“O Haxhi Bektash Veliu, po të më dhembte trupi, as ty s’do të të!..”

       Kujtimet e fundit, lënë në dorëshkrim, që nisin që nga fëmijëria e...

Mes qiellit e tokës

Muzikanti i famshëm, për pak sa nuk u bë prift…

      Një nga kompozitorët dhe pianistët më të famshëm të shekullit XIX, erdhi...

"Dinjiteti tragjik shqiptar"

Pse e kanë frikë levantinët veshjen kombëtare?

Në kohët të luftës së përbotshme dhe më pas pushimit të armëve, kanë dalë në...

Gazeta franceze e vitit 1928

Pse Ahmet Zogu u quajt “Zogu I” dhe jo “Skënderbeu III”?

Nga Aurenc Bebja Në gazetën franceze “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928,...

“Kuvendi i Arbënit”

Papa ilir që shpëtoi bashkatdhetarët e tij nga sllavët

Duke shfletuar historinë e Romës, shohim disa papë me origjinë ilire e arbëreshe mes të...

E rrallë!

Nëna e mbretëreshë Geraldinë: Ju rrëfej orët e tmerrit mes lindjes së Lekës dhe pushtimit italian!

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, « Paris-soir », ka botuar, të hënën e 17...

I nivelit të...

A ishte Tito mason?

Shumë teoricientë kanë shkruar se Josip Broz–Tito ishte anëtar i masonerisë. Madje, disa prej tyre...

Shqiptarët përbënin shumicën

Libri që rrënon gënjeshtrat serbe për Kosovën

Propaganda serbe ka synuar gjithnjë paraqitjen e një pasqyre të përmbysur të demografisë në Kosovë,...

REKLAMA