MENU
klinika
Ndre Mjeda

Vaji i bylbylit

“Ishulli”

Një burrë zhvishet në Akademinë e Arteve

      Njeriu dhe realiteti, apo njeriu që i ikën realitetit. Një temë kaq...

Carlos Ruiz Zafon

Në të vërtetë… librat nuk na përkasin kurrë

     Carlos Ruiz Zafon, një nga shkrimtarët bashkëkohorë më të parapëlqyer katalanas, i ofron...

Zbulojeni!

Qyteti ku lindi lëvizja feministe shqiptare

Është folur shumë për civilizmin e gruas shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj, gruaja shqiptare ka...

Çfarë shkruhet për to?

A shkuan motrat e Zogut në Amerikë për t’u martuar?

Ndoshta nuk e keni ditur më parë, ama në vitin 1938, pikërisht në ditën e...

Historia e panjohur e vitit 1963

Kur nxënësit e “Sami Frashërit” shkruanin në mure “Vdekje Enver Hoxhës”

Më 20 shkurt 2018 mbushen plot 27 vjet nga dita kur mijra e mijra demonstrues...

Njihuni me historinë aventureske të Lucrezia Borgia-s

Martesë përrallore dhe vdekje tragjike

Bijë e Papës Aleksandri i VI-të, emri i saj qe më i përfoluri i shekullit...

Çështja çame

Si kërkohej zgjidhja nga Ahmet Zogu, Fan Noli e Mit’hat Frashëri

Deklarata e Këshillit të Lidhjes së Kombeve që konfirmon genocidin grek në Çamëri dhe përpjekjet...

Vjen në shqip e frëngjisht

“Thesaret e Muzeut Historik Kombëtar”

      Në sallën e bibliotekës së muzeut, u promovua katalogu “Thesaret e Muzeut...

SEANEMA

Triumfon “Delegacioni shqiptar” në Ulqin

      Ka rrëmbyer çmimin e filmit më të mirë, në edicionin e 5-të,...

“Family Album”

Pavijoni i Kosovës në Bienalen e Venedikut

     Vlerësuar nga mediet ndërkombëtare si një “kthinë” që paraqiti shumë interes, në Bienalen...

"Realiteti i tepërt"

Një hibrid midis Prustit dhe Kafkës

      Bruno Schulz, shkrimtari, karikaturisti, grafisti dhe kritiku letrar polak, vdiq në mënyrë...

REKLAMA