MENU
klinika
Sot

“Lumturia e Ajnshtajnit”

Zygmunt Bauman - moderniteti fluid

Pavarësia, apo mërzia absolute

Zygmunt Bauman, sekreti i lumturisë sipas teoricienit të modernitetit fluid   “Quhet pastrim heqja e...

“Meshari” mesazh shqip

Gjon Buzuku shkroi gegërisht

Më 20 mars të 465 vjetëve më parë, do të niste rrugën e vet, fjala...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 20 mars?

43 pes – Në fshatin Sulmo, afër Romës, lindi Publius Ovidius Naso, i njohur si...

Nga Fahri Xharra

Çanakkale – gabim historik i shqiptarëve!

Këngëtari elbasanas Medi Zena jep edhe një mesazh për Turqinë dhe popullin turk që “populli...

"Arbëria" e kinemasë italiane

Regjisorja kalabreze rigjen rrënjët

Komuniteti i shqiptarëve arbëreshë të Italisë, me historinë, lidhjen e fortë me origjinën, traditat e...

Italo Svevo

Zeno ishte aty, para Brixhit Xhons

Le t’u rikthehemi viteve 1923, kohë kur Italo Svevo përshkroi për herë të parë, në...

Shkencëtarët kanë prova

Do kishte gjuhë pa ushqim?

Për të hedhur më shumë dritë mbi evoluimin dhe formësimin e gjuhëve, shkencëtarët kanë analizuar...

Sir Richard Fransis Burton

“Njeriu s’ka adhuruar gjë tjetër, veç vetes”

Më 19 mars 1821, lindi Richard Francis Burton, ekplorues britanik, gjeograf, përkthyes, shkrimtar, ushtarak, orientalist,...

Një vrasje për... pak famë

Pse u qëllua Abraham Linkolni?

Xhon Uilkes Bot është emri shumë i njohur, jo vetëm për ata që studiojnë historinë....

"Pranvera filloi me ardhë"

Shuhet Shyqyri Alushi

Ndahet nga jeta bilbili i ahengut shkodran. Shyqyri Alushi, një tjetër xhevahir i gjerdanit të...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 19 mars?

Giovanni da Verrazano, eksplorues për Francën, zbarkon në brigjet amerikane, territor që do të quhej...

REKLAMA