MENU
klinika
Kërkoi të dorëzohej vetëm tek sulltani

Prijësi ushtarak që kontribuoi për shqipërinë, Plavën dhe Gucinë

Takimi sekret

Pse Kryeministri shqiptar donte të vriste Enver Hoxhën tek Siri Kodra: Hiqe qafe këtë!

Enver Hoxha midis shumë të pathënave të jetës së vet politike nuk ka rrëfyer edhe...

Ç’simbolizonte ajo dërrasë?

Pse muslimanët tmerroheshin kur shihnin një tabut para shtëpisë?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht ndër banorët muslimanë të fshatrave të Shqipërisë së Mesme, ndodhte,...

Në Universitetin e Arteve

Prenk Jakova rierdhi në “Legjenda, poezi e tinguj”

Në kuadër të vitit jubilar të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut, në Universitetin e...

Në Galerinë FAB

Kristo Krisiko prezanton rrugëtimin ‘’Prolog/Epilog’’

Skulptori i njohur Kristo Krisiko prezantoi në dje për publikun ekspozitën personale me titullin “Prolog...

Krijimtaria artistike

Ndahen çmimet letrare për 2017, kush fitoi?

Në ambientet e këndshme të “Arturbinës” dhe në peshën e një publiku të ngrohtë dje...

Ndikimet në Letërsinë Shqipe

“Torturimi nga ëndrra”, motivi i Orwell që bashkon Qosen dhe Kadarenë

Nga Andreas Dushi Një ndër kryeveprat e Kadaresë, shumë e vlerësuar dhe falë së cilës...

Hapet ekspozita

“Lugina e Vjosës në syrin tonë”

U çel sot, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar ekspozita “Lugina e Vjosës në syrin...

Viti Kulturor Austri - Shqipëri

Prezantohet Grand Gala “Ales Walzer” në TKOB

Grand Gala “Ales Walzer” u prezantua sot në konferencën për shtyp në prani të Ministres...

Babai i Turqisë me origjinë Shqiptare

Ulur në llogore, predhat e armikut e godisnin, por nuk e arrinin

Nga viti 1280 deri në vitin 1908, Perandoria Osmane ka qenë një shtet i përqendruar,...

Ja albumi i rrallë

Një ‘thesar’ me ngjyra për Shqipërinë para 100 viteve!

Këto janë disa foto të rralla, që më pas u kthyen në kartolina. Ka qënë...

“Prilli i thyer” – I. Kadare

Në veri, i vrari shqetësohej dhe jepte shenja kur nuk i merrej gjaku

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht në “segmente” veriore e verilindore të saj, ndryshimi i ngjyrës...

REKLAMA