MENU
klinika
"Gjeniu i braktisur"

Hassam; Obama zgjodhi pikturën e famshme për Zyrën Ovale

E rrallë...

Kur intelektualët reagonin për bursën e Lasgush Poradecit

Në periudhën e punimit të doktoraturës, Lasgush Poradeci u përball me një problem ekonomik pasi...

Si tentoi qeveria ta japë me koncesion

Historia e trenit të çuditshëm “Tiranë-Durrës Express” në Shqipërinë e 1920

Gjatë Luftës së Parë Botërore, ushtritë austro-hungareze e ato italiane që qëndruan në Shqipëri ndërtuan...

Gestapo dhe SD

Instrumentet e terrorit në Rajhun e Tretë…

SD dhe Gestapoja ishin organizatat më sadiste dhe më shkatërrimtare që përfaqësonin mizorinë në botë....

15 dollarë në xhep

Si vdiq Faik Konica i vetëm dhe me vetëm…

Në vitin 1942 Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia dhe Departamenti i Shtetit nuk e...

Paskthim

Akti me të cilin fillon historia shqiptare tregon shumë për karakterin tonë

Shqipëria e sotshme, përmes viteve ka kaluar në disa faza të ndryshme thelbësore, duke filluar...

Historia e lundërtarit viking

Dikush e kishte zbuluar Amerikën para Kristofor Kolombit?!

Gjithmonë kemi menduar se Kristofor Kolombi, e kishte zbuluar i pari Amerikën, por e dini...

Profil/ Tomas Akuin

“Kurioziteti është dëshira për dije”

Tomas Akuin(1225-1274) ka qenë një filozof katolik italian dhe teolog, dhe njihet me titullin latin...

Nobeli që tronditi Ballkanin

Peter Handke nuk jep më asnjë intervistë

      Peter Handke, shkrimtari laureat i Nobelit në letërsi për vitin 2019, është...

Nobelisti non grata

Grass, historia e humorit të zi

       Romancieri shumëdimensional Gunter Grass, nobelist i vitit 1999, i cili vdiq në...

Tuzi nderon heroin legjendar

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

       Në Triesh të Tuzit, u përurua ditën e djeshmë, busti i heroit...

Frankfurt-ide që lëvizin botën

Kosova në panairin më të madh të librit

    Panairi më i madh i librit në botë, ai i Frankfurtit në Gjermani,...

REKLAMA