MENU
klinika
Identitet ndërkulturor

Lahuta rizgjon polemikat në kombin shqiptar

Eqrem bej Vlora

Flamuri i pavarësisë nuk ishte i Marigosë!

Këtë fakt, po e ilustrojmë me një narracion nga libri me kujtime të viteve 1885-1925,...

Kush do jetë kampioni?

Hakmarrje/ Creed, kundër djalit të Ivan Dragos!

Të gjithë ne i kemi parë sëritë e filmit “Rocky”, Rocky Balboa, interpretuar nga legjenda...

Personalitet Shkencor

Del në ankand “Letra për Zotin” e Ajnshtajnit

Albert Ajnshtajni ka qenë i distkuar shumë jo vetëm për shkencën por edhe për polemizmin...

Tomas Hobs

Fakte të habitshme për filozofin e famshëm

Tomas Hobs(Thomas Hobbes) është një nga filozofët më të shquar të Anglisë.  Ai lindi në...

Rainer Maria Rilke

Mjeshtri i vargut të dashurisë

“Unë sillem rreth Zotit, rreth kalasë antike, sillem prej mijëra vitesh dhe akoma nuk di,...

Djali i shqiptares

Sulltani i tmerrshëm që masakroi 19 vëllezërit

Arbëria ka pasur rol kryesor në drejtimin e Portës së Lartë, pasi në krye të...

Austriakët e kthejnë në Apolloni

Objekti që u zhduk gjatë Luftës së Parë Botërore

Është dorëzuar sot në mjediset e muzeut arkeologjik nga Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johan...

Françeskani i Lum Shqiptar

Si u vra nga komunizmi shkodrani që u mor me çështjen e Çamërisë?

Dy ditë më parë, Kisha mbarë kujtoi martirizimin e të lumit Atë Bernardin Palaj, priftit...

Pse vallë?

Mbreti Zog/ Pinte 250 cigare në ditë, 15 në një orë!

Që nga mëvetësimi i shtetit shqiptar prej Perandorisë Osmane më 28 nëntor 1912 deri në...

Flasin për jetën dhe vdekjen

Si e takoi Zef Bunga në parajsë Ana Frankun?!

Opera ‘Anne & Zef’, një produksion i Opera Spanga-s të Holandës, do të zhvillojë një...

Sekretet e errëta të Ali Pashës

Vrau vajzën e tij dy vjeçe, të dashurin e nënës e poqi në hell…

Zbulohet të dhëna të reja në lidhje me jetën e Ali Pashë Tepelenës. Të dhënat...

REKLAMA