MENU
klinika
Mes qiellit e tokës

Muzikanti i famshëm, për pak sa nuk u bë prift…

"Dinjiteti tragjik shqiptar"

Pse e kanë frikë levantinët veshjen kombëtare?

Në kohët të luftës së përbotshme dhe më pas pushimit të armëve, kanë dalë në...

Gazeta franceze e vitit 1928

Pse Ahmet Zogu u quajt “Zogu I” dhe jo “Skënderbeu III”?

Nga Aurenc Bebja Në gazetën franceze “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928,...

“Kuvendi i Arbënit”

Papa ilir që shpëtoi bashkatdhetarët e tij nga sllavët

Duke shfletuar historinë e Romës, shohim disa papë me origjinë ilire e arbëreshe mes të...

E rrallë!

Nëna e mbretëreshë Geraldinë: Ju rrëfej orët e tmerrit mes lindjes së Lekës dhe pushtimit italian!

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, « Paris-soir », ka botuar, të hënën e 17...

I nivelit të...

A ishte Tito mason?

Shumë teoricientë kanë shkruar se Josip Broz–Tito ishte anëtar i masonerisë. Madje, disa prej tyre...

Shqiptarët përbënin shumicën

Libri që rrënon gënjeshtrat serbe për Kosovën

Propaganda serbe ka synuar gjithnjë paraqitjen e një pasqyre të përmbysur të demografisë në Kosovë,...

Rruga e Re e Arbrit

Reportazh/ 75-vjeçari përshkon Tiranë-Dibër për 17 orë

       Ftesës së mikut dhe shokut tim, Dori Bulkut, për të bërë një...

Intervista ekskluzive

Bekim Fehmiu: Kam një grua dhe një të dashur!

      “Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 7 shkurtit 1970, në faqen n°20,...

Ati i kombit

“Përkthyesi që mori në dorë fatin e Shqipërisë”

     Siç e ka theksuar vetë, gjatë fjalimit të 28 Nëntorit, “Zoti donte që...

"Gjobë 10 mijë euro"

“Joker”, policia greke boshatis kinematë

      Policia greke ka nxjerrë nga salla fëmijët, në dy kinematë ku po...

Gjerdani për Mbretëreshën Maria Antoneta

Një skandal me fund të mirë

“Populli i uritur? Jepuni biskota!”. Kjo batutë, që s’dihet është e vërtetë apo e sajuar,...

REKLAMA