MENU
klinika
7 mld dollarë për Perandorinë Osmane

Si i “shpëtoi” Shqipëria borxhit?

Kulti i të vdekurve

Lidhja e hershme e shqiptarëve me Evropën

Mënyra se si shqiptarët nderonin të vdekurin dhe silleshin me të në malet e veriut,...

Ja masakrat terroriste serbe në trevat shqiptare…

Përdhunuan vajzat dhe gratë në sy të burrave dhe prindërve të tyre

Serbët gjatë fushatës ushtarake nëpër Shqipëri, mundoheshin me të gjitha mënyrat të fshihnin barbarizmat, që...

Alda Merini

Poeti është si prifti

     Ishte një nga penat më të bukura dhe më sarkastike në letërsinë dhe...

Puka çel festivalin e kinemanë

Qyteti i vogël ndez ekranin e madh

      Qyteti verior, po mban “Netët e Kinemasë Europiane”. Të gjithë artdashësit në...

Gra pa burra...

“Heroides” e Ovidit pushton skenën e Metropolit

      Premierë për publikun në Teatrin e Metropolit, “Heroides” u inskenua mbrëmjen e...

Gerard Depardieu rrëfehet

Si i shoh unë Ramën, Putinin dhe Vuçiçin

      Aktori i njohur francez Gerard Depardieu, ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri....

Siena: më të arrirat!

Konkursi botëror i fotografisë

      Vetëm në vitin e 5-të të tij, “Siena International Photo Awards”, tashmë...

Reagimi i prerë i Konicës...

Cili ishte propozimi i çuditshëm në Kongresin e Lushnjës?

      Kongresi i Lushnjes, veç të tjerash, u mblodh për të krijuar edhe...

"Bashkimi që ëndërroi 'Agimi i Artë"

Pasardhësit e Lekës së Madh, Skënderbeut dhe personalitetit të keqkuptuar të Ali Pashës

Pak njerëz e dinë se prapa partisë neonaziste greke «Agimi i Artë» fshihet një histori...

Si u dënuan intelektualët

Dekreti i ekzekutimit për grupin e parë të inxhinierëve të Maliqit

Ja çfarë shkruan ish Drejtori i Arshivave të Shtetit, Kastriot Dervishi, lidhur me një nga...

Një dashuri si në libra

“Jo, nuk isha e prerë për një jetë ‘normale’”

Kur linda unë, im atë ishte 64 vjeç e ime më 41. Isha fëmija i...

REKLAMA