MENU
klinika
Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925

Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë

Objektivat naziste

Holokausti Evropian

Sot është e vështirë për të kuptuar shkallën e shtrirjes së Holokaustit. Kombinimi ekstrem i...

Pamje të rralla!

Ulqini në vitin 1959

Fotot më poshtë tregojnë një panoramë të Ulqinit në vitin 1959 shkëputur nga profili i...

“Njeriu i ri socialist”

Njeriu që krijoi komunizmi në Shqipëri

Njeriu i Ri, personifikon shpirtin ideologjik dhe metamorfozën e nevojshme për çdo regjim. Ai herë...

Shkrimtari grek: Historia është histori!

“Arvanitasit as nuk flisnin greqisht”

     Të vërteta të guximshme që shkruan shkrimtari grek, Nikos Dimou: Historia është e...

Frederik Rreshpja

Migjeni: profeti që thyente statujat e gjalla…

     Fishta zbriti nga empiri iliro-shqiptar, gjëmues dhe madhështor si Zeusi. Migjeni erdhi në...

"Tepër sekret"

Kjo është lista e zezë e artistëve që lanë “Tiranën parimore”

     Ishte koha, kur arti bëhej “kolektivisht” dhe vlerësohej në kor… Pas Pleniumit të...

Lezhë: vendbanime të hershme

Kisha e Shën Premtes fakte të reja historike

     Gjatë restaurimit, zbulohen disa struktura murale të lashta në kishën e Shën Premtes,...

"Pallati i ëndrrave"...

Kadare, Kundera dhe një NOBEL?!

      Shkrimtari dhe gazetari irlandez, Dan Sheehan, shkruan: A do të marrë fund...

Letra prekëse, një natë para se ta vrisnin komunistët

‘1 ledhatim dhe 10 fshikullime, mësohu me jetën’

Në vitin 1950 politikania socialiste Milada Horakova arrestohet nga policia sekrete çeke për “tradhëti të...

U mahnit nga komunizmi i Enver Hoxhës

Spanjolli që rrëmbeu avionin dhe donte të vinte në Shqipëri

Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që...

I shkatërruar nga “populli”

Dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut

“Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit...

REKLAMA