MENU
Personazhi i qytetit

Florian Jakaj dhe jazz-i “shkodran”

Dossier: “Majestic” në 9 dekada

Epopeja e një kinemaje

Korça ka qenë një nga qytetet e para në Shqipëri që i hapi rrugë ekranit...

61 denoncime brenda 6 muajsh

Gjirokastritët të dhunshëm?!? Ja ç’thonë statistikat…

50% më shumë raste të dhunës në familje janë rregjistruar në Gjirokastër vetëm në gjysmën...

Spitali Rajonal i Gjirokastrës

Nuk kanë të sosur peripecitë për dializën

Ofrimi i dializës në spitalet rajonalë dhe jo vetëm në Tiranë presupozohet se ka lehtësuar...

“Dy kushërinjtë u përplasën para syve”

Rrëfehet i mbijetuari i aksidentit

“Dëgjuam një zhurmë të madhe frenimi, pastaj pamë sesi makina përplasi djemtë e xhaxhallarëve”. Kështu...

Gatime tradicionale

Shafrani i Dumresë po tërheq shumë vizitorë

Është një nga erëzat më të shtrenjta në botë, por edhe kultivimi i saj ka...

Destinacion turistik

A keni qenë në luginën e Kirit?

Nëse mendoni se lumi i Shalës është bukuria e fundit natyrore që keni parë në...

Personazhi i qytetit

Pionerja e feminizmit në Korçë

Në një shoqëri moderne e së shumti patriarkale, ku ekzistença e një figure mashkullore në...

Dosier

Të pafsha tek 7 penxheret!

Në Gjirokastër çdo mallkim ka pas nga një histori, por më rrëngjethësja nga të gjitha...

Qëndrimi i kryeministrit kosovar

Haradinaj nga Durrësi: Kosova nuk i ndryshon kufijtë

Gjatë takimit nga Samiti i Durrësit kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj u ndal te kufijtë...

Intervista

“Kosova nuk ndahet”, Thaçi flet për “Der Standard”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se marrëveshja finale me Serbinë duhet të përfshijë...

Çështja Kosovë-Serbi

Korrigjimi i kufijve e fshin Kosovën nga Kushtetuta e Serbisë

Nënshkrimi i një dokumenti juridikisht obligues me Kosovën, për Serbinë do të nënkuptonte edhe ndryshimin...