MENU
klinika
Dhjetëfishohet tarifa

Ligji për shtetësinë/ Sa kushton për t’u bërë shqiptar?

Publikohen shifrat

‘Informaliteti’ mbush arkën e shtetit?

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj, Drejtoresha e Tatimeve Delina Ibrahimi dhe Drejtori i...

Të dhënat nga 'The Economist'

Shpallen qytetet më të mira në botë për të jetuar, renditja

Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar prej 140 qyteteve të renditura nga...

Raporti i World Vision

Shifrat e frikshme: 70% e fëmijëve kanë përjetuar dhunë

World Vision, një organizatë zhvillimi komunitar, e krishterë, humanitare dhe avokatie ka publikuar raportin mbi...

Fiskalizimi

Sistemi i ri do gjurmojë pasuritë dhe pronat e bizneseve

Duke filluar nga viti i ardhshëm, tatimpaguesit që kanë prona të shumta ose i blejnë...

Zgjatet koncesioni

Kolaudimi/ Qeveria shtyn edhe 16 muaj kontratën me SGS

Ministria e Infrastrukturës zgjati me 1 vit e katër muaj kontratën koncesionare të kolaudimit me...

Aviacioni Civil njoftim të rëndësishëm

Fluturime drejt Italisë e anasjelltas? Kujdes në këtë datë

Gjithë pasagjerët që kanë në plan të udhëtojnë përmes Rinasit drejt Italisë dhe anasjelltas duhet...

Privatizimet dhe koncesionet

Komisioni Ekonomisë rrëzon dekretet e Metës

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për privatizimet. Ky dekret u...

Kërkesat që kanë

Biznesmenët italianë protestë para ambasadës në Tiranë

Biznesmenët italianë kanë dalë mëngjesin e kësaj të marte, 3 gusht, në protestë përpara ambasadës...

Të dhënat nga INSTAT

Perimet dhe qumështi dominojnë prodhimin bujqësor, 58 % e totalit

Bujqësia shqiptare vazhdon të jetë sektori me peshën më të lartë në ekonominë shqiptare me...

Profil

Adam Smith, babai i “Ekonomisë Moderne”

Ai është cilësuar si “Babai i Ekonomisë Moderne” dhe përkrahësi kryesor i politikave ekonomike “laissez-faire”....

Raporti

Dy qytetet e Shqipërisë që kanë rënë në kurthin e varfërisë

Një vlerësim i Bankës Botërore për zhvillimin e rajoneve në Ballkanin Perëndimor dhe në Kroaci...