MENU
klinika
Jo më mosmarrëveshje...

Evropë, si do të mund të rimëkëmbesh pas krizës?

Merkel-Macron dhe blloku

BE si SHBA, por…

Angela Merkel mbajti një konferencë shtypi bashkë me Macron në maj në të cilën dyshja...

Nga Project Syndicate

Pse nuk po funksionon diplomacia e Kinës?

Diplomatët kinezë kanë kohë që kanë një reputacion si profesionistë të trajnuar, dhe të kujdesshëm,...

"NATO të bëhet më globale dhe politike"

Shefi i NATO-s: Të kemi kujdes nga Rusia e Kina!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të hënën u kërkoi 30 anëtarëve të aleancës...

Diplomacia "luftëtar ujk"

Tani Kina do të ‘shënjestrojë’ aleatët e Amerikës!

Nga një luftë tregtare në një luftë fjalësh mbi origjinën e koronavirusit, deri te një...

Marrëdhëniet me SHBA-në e Kinën

Evropa pas koronavirusit: Koha për ndryshim!

Kjo është një përpjekje për një kthim në normalitet. Për të udhëtuar. Që fëmijët të...

Tërheqja e trupave

Amerika po e ndëshkon Gjermaninë e pabindur!

“Republika e dikurshme federale ishte një shtet pa politikë të jashtme” ka thënë njëherë ish-ministri...

Të tjera largime veç Britanisë?

BE i frikësohet “efektit domino”!

Brexit po afrohet me shpejtësi, dhe Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga BE deri...

Problemet e planit për rimëkëmbjen nga virusi

BE do të japë 750 miliardë euro por a mjaftojnë paratë?

Komisioni Evropian ka propozuar një plan stimulues prej 750 miliardë eurosh (847 miliardë dollarë) për...

Si mund t'i ndihmojë Amerika?

Pse të paguajë Hong-Kongu për ‘mëkatet’ e Kinës?!

Kohët e fundit, në përgjigje të një ligji të propozuar të sigurisë kombëtare që i...

Fati i Brexit nuk dihet tanimë...

Edhe një vit në BE? Sa do t’i kushtonte Britanisë?

Mundësia e Brexit pa marrëveshjes është më e lartë se kurrë, sipas Zyrtarit Kryesor të...

Rregulla të reja në korrik

Edhe Gjermania po i “braktis” emigrantët?

Ministri i brendshëm i Gjermanisë ka bërë thirrje që vendi i tij të përdorë kohën...