MENU
klinika
Koha për ta ndryshuar

Evropës i mungojnë lideret femra

Prapë nën hetim

Salvini përsëri probleme me ligjin

Ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini tha të hënën se ai ishte edhe një...

Nga The Guardian

Në Britani nuk ka kohë për pushime…

Britania duhet të vendosë brenda pesë javësh nëse do të marrë pjesë në zgjedhjet e...

Nga New York Times

A po bëhet Amerika oligarki?

Pete Buttigieg, ka  befasuar Amerikën në këto ditë të garës presidenciale të vitit 2020. Kur...

Baza pranë Larisës

SHBA shton praninë ushtarake në Greqi

Athina dhe Uashingtori thuhet se po përpiqen të konsolidojnë më tej praninë e sistemeve amerikane...

Profil

Ilhan Omar, muslimania që risolli në vëmendje sulmet e 11 shtatorit

Ajo risolli edhe një herë në vëmendje sulmet e 11 shtatorit dhe tani gjendet pa...

Nga The Guardian

Rënia e një lideri dhe një revolucion pa fund të lumtur…

Sudani dhe Algjeria kanë rrëzuar udhëheqësit, por revolucionet rrallë përfundojnë me fund të lumtur… Pas...

Nga Washington Post

Trump po mbështet një tjetër diktator…

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fatah al-Sissi, po orkestron ndryshimet kushtetuese që do ta bëjnë atë...

Nga Foreign Policy

Kina dhe një shans i humbur në Evropën Lindore

Kina dhe 16 vende nga Evropa Qendrore dhe u mblodhën për takimin vjetor 16 +...

Pushimet e vonuara të Pashkëve

Theresa May s’mund të kthehet duarbosh nga ‘pushimet’

Pasi afati i Brexit u zgjat për gjashtë muaj, Theresa May i dha ligjvënësve një...

Nga Deutsche Welle

Vendet e BE do të vazhdojnë kontrollet kufitare

Udhëtarët në kufirin gjermano-austriak duhet të përgatiten për kontrolle në kufi. Edhe Danimarka, Suedia dhe...

Profil

Julian Assange dhe arrestimi që ‘bëri lëmsh’ gjithë botën

Arrestimi i tij ditët e fundit “ka bërë lëmsh” gjithë botën. Emri i tij ka...