MENU
klinika
Nga New York Times

E vetmja alternativë e mbetur për Venezuelën është pritja…

Lufta kundër rusëve

Ukraina dhe lufta për tu bashkuar me ‘familjen e të lirëve’

Perëndimi ka sanksionuar Rusinë, tani duhet të rrisë ndihmën ushtarake dhe të bllokojë Marinën ruse...

Nga New York Times

Erdogan duhet të ‘zgjohet’…

Atëherë kur dukej se demokracia ishte kishte vdekur në Turqi, votuesit i dhanë një mësim presidentit...

Një tjetër kërcënim

Kina, ‘Rusia e re’ për NATO-n

NATO ka kaluar shumicën e 70 viteve të fundit duke u fokusuar se si të...

Brexit

BE heq vizat për britanikët

Ligjbërësit e Bashkimit Evropian miratuan të mërkurën një ligj që do të lejojë britanikët që...

Nga Washington Post

Një aleancë Kinë-Rusi dhe një ‘dhimbje koke’ për SHBA

Dy javë më parë, isha në Moskë për një konference, për të ardhmen e marrëdhënieve...

The Guardian

Britania, ‘shkaktare’ e luftës në Jemen?

Mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar ka mundësuar fatkeqësinë më të keqe humanitare në botë… Dokumentari...

Nga Washington Post

Problemi më i madh i NATO-s mbetet Trumpi

Ndërsa NATO shënon 70-vjetorin e saj këtë javë, kjo aleancë unike, shpesh e ngathët, po...

Nga New York Times

Trump “ndëshkuesi”

Për ditë të tëra, presidenti ka paralajmëruar mbylljen e kufirit të Shteteve të Bashkuara dhe...

Ankesat e partisë së Erdoganit

Turqi/ Në 8 zona të Stambollit do të rinumërohen votat

Këshilli i Lartë i Zgjedhjeve i Turqisë (YSK) do të rinumërojë votat lokale zgjedhore në...

Në Turqi ankimohen zgjedhjet

Partia e Erdoganit nuk pranon rezultatin në Stamboll

Partia në pushtet e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan ka vendosur ta sfidojë rezultatin tejet...

Nga Foreign Policy

Italia duhet të mësojë nga Pakistani

Roma sapo ka nënshkruar për t’u bërë pjesë e projektit “Rruga e Mëndafshtë” të Kinës....