MENU
klinika
Project Syndicate

Ata po i shmangen përgjegjësive, duke fajësuar Kinën!

Të kërkosh drejtësi në një vend plot padrejtësi!

Koronavirusi tregoi edhe një herë mizoritë e Erdoganit

Kriza e koronavirusit po detyron njerëzit në të gjithë botën të izolohen në shtëpitë e...

Tani është sërish pranverë!

Nacionalizmi lulëzon në kohë krize…

Për më shumë se dy javë unë jam mbyllur në shtëpi në Barcelonë me gruan...

Të dhënat e reja tronditëse

Kina e fshehu virusin 6 ditë! Nëse do të kishte vepruar ndryshe…

Në gjashtë ditët pasi zyrtarët e lartë kinezë vendosën fshehurazi se ata me gjasë po...

Çfarë i duhet BE-së për daljen nga kriza?

Fqinjët e mirë flasin me njëri-tjetrin…

“Fqinjët e mirë flasin me njëri-tjetrin”, tha Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Europian...

Amerika kundër OBSH-së

Sërish me një vendim, Trump e bëri botën “të ziejë”!

Presidenti amerikan Donald Trump ka udhëzuar administratën e tij që të ndalojë përkohësisht fondet për...

Perandoria e kuqe!

“Kina e Xi Jinping mund t’ia arrijë ku Bashkimi Sovjetik ka dështuar”

Objektivi është hegjemonia. Flasin disidenti Liao Yiwu dhe ekspertë të tjerë. Nuk duken radhë të...

Nga Project Syndicate

G20 duhet të marrë situatën në dorë, sërish…

Pandemia e COVID-19 ka shkatërruar ekonominë globale, duke e bërë të pamundur të parashikoni të...

Strategjia e suksesshme

‘Diplomacia e maskave’, si Kina po e bën për vete Evropën Juglindore

Kur dërgesa e parë e ndihmës mjekësore për koronavirusin nga Kina arriti në Beograd, Presidenti...

Sa shpejt ndryshojnë gjërat në kohë koronavirusi...

Ku shkoi vetëbesimi i Putinit?

Udhëheqësit botërorë kanë punuar nga shtëpia gjatë pandemisë së koronavirusit, dhe Vladimir Putin nuk bën...

Koronavirusi

Cila është strategjia e Evropës?? Nuk e ka një të tillë!

Gjithnjë e më shumë flitet një strategji daljeje. Disa qeveri evropiane po kërkojnë mënyra për...

BE, në krizë jo vetëm financiare

Jo gjithçka ka të bëjë me paratë!

Një “ditë e shkëlqyer për solidaritetin evropian” kështu e përshkroi ministri i financave të Gjermanisë...