MENU
klinika
Problemet e koalicionit të Merkelit

Si Evropa do të përfitojë nga kriza e Gjermanisë…

Dokumenti që e ndryshoi organizatën

10-vjetori i Traktatit të Lisbonës, BE më e përçarë se kurrë

Udhëheqësit evropianë festuan sot 10-vjetorin e Traktatit të Lisbonës, një ndër aktet themeltare të Bashkimit...

Nga Deutsche Welle

Jean-Claude Juncker: Largimi i një shtylle evropiane

Ursula von der Leyen merr zyrtarisht sot postin e Presidentes së Komisionit të BE. Jean-Claude...

I bashkohen mekanizmit për tregti

Britania, Gjermania e Franca kundër SHBA-së për Iranin

Gjashtë shtete të reja evropiane i janë bashkuar INSTEX-it, sistem ky i cili lejon kompanitë...

Aleanca 70-vjeçare

NATO, ditëlindje apo fatkeqësi?

Kjo duket si një festë ditëlindje nga ferri. Gjermanët dhe evropianët lindorë janë të zemëruar...

Editorial i The Washington Post

SHBA nuk mund ta “lërë në baltë” Ukrainën!

Një aspekt i anashkaluar i çështjes së Ukrainës është dëmi i vazhdueshëm që po i...

Nga The Guardian

Këtë herë Boris Johnson ka të drejtë për BE-në…

Boris Johnson premtoi rregulla të reja të ndihmës shtetërore për Mbretërinë e Bashkuar pas Brexit,...

A ka ende shpresë?

Gorbaçov tregon si mund të përfundojë lufta Rusi-SHBA…

Tridhjetë vjet më vonë, disa nga çështjet kryesore të diskutuara në samitin e Maltës, ende...

Ja sa e rrezikshme është

Putin nuk ndalet/ Testohet një tjetër raketë hipersonike

Rusia ka testuar gjatë këtij muaji raketën hipersonike Kinjal në pjesën ruse të Arktikut. Lajmi...

Votimi i shumëpritur

Ky njeri ka në dorë fatin e Merkel, koalicionit dhe Gjermanisë!

Social Demokratët e Gjermanisë (SPD) të shtunën do të shpallin fituesin e një votimi për...

Hetimet e policisë

Në Itali po krijohet një parti naziste?!

Policia italiane tha të enjten se zbuloi një komplot për të formuar një parti të...

Editorial i The Guardian

Kina, Hong-Kongu, ujgurët dhe një e vërtetë që dhemb…

Pekini me siguri nuk do ta mirëpresë lajmin se SHBA kishin miratuar një ligj që...