MENU
klinika
Editoriali i The Washington Post

Trump e meriton një gjyq të dytë!

Tre kandidatët në garë...

Pas Merkel-it, zhvillohet beteja për drejtuesin e ri të CDU-së

Të premten në mbrëmje në Berlin, tre burra, paraqitën vizionin e tyre për të ardhmen...

Pas më shumë se 150 vjetësh!

Trupat ushtarake amerikane ‘pushtojnë’ Kongresin

Qindra trupa ushtarake të Gardës Kombëtare janë duke kaluar netët në dyshemenë e gurtë të...

Të nxitura nga Trump

Kush përfiton nga sulmet ndaj demokracisë amerikane?

Ndërsa Presidenti i SHBA-së, Donald Trump nxiti qëllimisht dhe drejtpërdrejt sulmin e fundit në Kapitol,...

"Nuk besoj se një akt i tillë është në interesin e mirë të kombit tonë"

Pence refuzon të largojë Trump-in para 20 janarit

Ndërsa demokratët në Dhomën e Përfaqësuese janë të vendosur që të votojnë për shkarkimin e...

Me ardhjen e administratës së re në SHBA

‘Lajkat’ e Johnson ndaj Trump nuk e ndihmojnë MB

Kryeministri britanik nuk arriti të mirëmenaxhonte marrëdhëniet e tij me presidentët e Amerikës. Vetëm 24...

Editoriali i The Guardian

Demokracia në Amerikë: kërcënimi është real!

Përurimi i Joe Biden si president i SHBA në 20 janar është bërë një moment...

Si mund të nxjerrë mësime SHBA nga historia?

Trump, aq i rrezikshëm sa Hitleri!

Krahasimet midis Shteteve të Bashkuara nën Trump dhe Gjermanisë gjatë epokës së Hitlerit po bëhen...

Nga The Washington Post

A ka nxjerrë mësim Trump nga gjithë kjo që ndodhi?

Mos u shqetëso, Amerikë.  Presidenti Trump tashmë e ka mësuar mësimin e tij, ndoshta. Pra,...

Përgatitet axhenda për përimirësimin e raporteve

Erdogan gati “për të kthyer faqe” me BE-në

Rexhep Taip Erdogan i bën thirrje BE-së për të mbështetur “kthimin e një faqeje të...

Sulmi i 6 janarit, i pritshëm

SHBA: Epiqendër e re e mungesës së stabilitetit

Nëse stuhia e Kapitolit në SH.B.A. ishte një përpjekje për grusht shteti, një kryengritje apo...

"6 janari, një ditë zemërimi, tronditjeje dhe trishtimi!"

Albright dhe presidenti i NDI: Demokracia është udhëtim pa…

Ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine K. Albright, Kryetare e Institutit Kombëtar Demokrat (NDI) dhe Derek...