MENU
klinika
Me fitoren bindëse të Albin Kurtit

A po bën Kosova një hap përpara?

Nga Al Jazeera

Irani refuzon bisedimet me SHBA dhe BE për marrëveshjen bërthamore

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane thotë se koha nuk është e përshtatshme për bisedime...

Ka mbajtur fjalimin e parë pas largimit

Trump, sërish kërcënim për demokracinë amerikane

Donald Trump nuk është penduar për dhunën vdekjeprurëse që ai nxiti me gënjeshtrat e tij...

Koment

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, se ç’rol ka luajtur...

Me vlerë 1.9 trilionë dollarë

Biden, thirrje Senatit të miratojë paketën e ndihmës financiare…

Presidenti Biden i bëri thirrje Senatit të shtunën të miratojë paketën e ndihmave me vlerë...

ANALIZA

Rindërtimi i Amerikës

Pas kaosit të epokës Trump, çfarë mund të shpresojë të arrijë Joe Biden? Ai përballet...

Politika e jashtme gjermane

Ç’pamje do të ketë ajo me Laschetose me Söder?

Kancelari i ardhshëm i Gjermanisë do duhet të jetë kreu i CDU-së, Armin Laschet ose...

Veç SHBA-së dhe Kinës

Fuqitë evropiane në Detin e Kinës Jugore, burim konflikti për 2021

Në gusht të vitit të kaluar, pasi pandemia e Covid-19 shpërtheu në Azi, kam shkruar...

Si duhet të veprojë?!

Italia dhe politika e mbrojtjes nën drejtimin e Draghi-t

Italia mund të luajë një rol aktiv në formësimin e politikës evropiane të mbrojtjes  nëse...

Është bërë si partia komuniste e Bashkimit Sovjetik

Partia Republikane po shkon drejt fundit!

Ne po jetojmë në një kohë me metafora të këqija. Gjithçka është fashizëm, ose socializëm; Gjermania e...

Një epokë e re raportesh mes vendeve pas zgjedhjes së Biden

SHBA-ja dhe Irani drejt ‘diplomacisë inteligjente’

Një proces për të ripërtërirë raportet e diplomacies bërthamore ka filluar midis Iranit dhe Joe...

Pavarësisht dëshirës për 'autonomi strategjike'

BE dhe NATO synojnë të zgjerojnë bashkëpunimin

Krerët e BE debatuan këtë funfjavë përpjekjet që synojnë të rrisin aftësitë mbrojtëse të bllokut. Diskutimi...