MENU
klinika
Ja çfarë tregojnë shifrat

A mund ta përballojë Irani luftën me Amerikën?!

Jo tërheqje të trupave

Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA?

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë...

Mjetet luftarake më të rëndësishme

Gati për luftë: Fuqia e frikshme ushtarake e SHBA-së

Me më shumë se 3 milionë efektivë, 4800 baza në 7 kontinente dhe një buxhet...

Sa e fuqishme është realisht ushtria iraniane?

Deri ku mund të godasë Irani?

Ishte sulmi më i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj SHBA që nga marrja e Ambasadës amerikane...

Takimi me Trump

Mitsotakis përmend “konfliktin” me Shqipërinë

Athina zyrtare vlerëson se mëgjithëse takimi i kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis me presidentin amerikan Donald...

Deklarata e presidentit amerikan

Trump i ofron paqe Iranit?!

Presidenti Donald Trump iu drejtua kombit, disa orë pasi Irani hodhi disa raketa në bazat...

Nga Deutche Welle

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Putini ka arritur ta bëjë Kremlinin lojtar kryesor në Lindjen e Mesme duke mbajtur marrëdhënie...

Nga The Guardian

Me vrasjen e gjeneralit, Trump arriti të pamundurën!

Për iranianët, vrasja e Qassem Suleimani, kreut të forcave famëkeqe Quds të Iranit, ishte shumë...

Tensionet SHBA-Iran

Erdogan: Nuk do të lejojmë që të mbytemi në gjak dhe lot!

Erdogan i është bashkuar liderëve, që kanë reaguar për armiqësitë midis Iranit dhe Shteteve të...

Nga Project Syndicate

Në luftën SHBA-Iran, do të ketë vetëm një fitues!

Vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të urdhëruar vrasjen e Qassem Suleimani, komandantit më...

Editoriali i New York Times

Edhe ne i kemi duart me gjak…

Nga Geraldine Brooks Brooks ka qënë  korrespodente në Iran, në Lindjen e Mesme për  gazetën...

Presidenti iranian nuk ndalet

Rouhani: Forcat amerikane, me shqelma jashtë Lindjes së Mesme!

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, ka theksuar se, kundërpërgjigjja ndaj vrasjes së gjeneralit Qasem Soleiman, është...