MENU
klinika
2 gabimet e mëdha

Si Salvini e çoi anijen e vet drejt shkëmbinjve…

Editorial i New York Times

As Kina, as SHBA nuk i kuptojnë protestuesit në Hong-Kong

Vera e nxehtë e protestave në rrugët e Hong-Kongut ka hyrë në javën e saj...

Paralajmërimi i Johnson

Zgjedhje të përgjithshme në Britani?

Boris Johnson përballet me një betejë të re. Deputetët votuan për të marrë kontrollin e...

Përpjekjet e Macron dështuan?

Irani refuzon bisedimet dypalëshe me SHBA-në

Irani ka refuzuar të mbajë bisedime dypalëshe me Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, vendi është shprehur...

Profil/ Heinrich Himmler

Shitësi i plehrave kimike që u bë forca lëvizëse e Holokaustit

Biografia e Hajnrih Himlerit, i shkruar nga Peter Longerih është pa dyshim njëra prej biografive...

Transformimi i kryeministrit italian

Si Giuseppe Conte i mbijetoi përmbysjes së qeverisë…

Nëse formimi i qeverisë së tij të dytë është, siç pritet, i suksesshëm, Kryeministri italian...

Washington Post

Historia do të shkruajë për Hong-Kongun dhe Trumpin…

Xi Jinping po shqyrton ende nëse do të veprojë lidhur me kërcënimet e përsëritura të...

The Economist

Britania gati për luftën “Boris kundër Parlamentit”

Shtëpia e komunave në Britani kthehet në punë në 3 shtator për atë që premton...

Project Syndicate

Shpirti i ndarë i Gjermanisë

Këtë nëntor, Gjermania do të festojë 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Por brohoritjet...

New York Times

Ekonomia botërore ka nevojë për udhëheqjen e Evropës

Në javët e fundit, ekonomia botërore është përballur me trazira. Çfarë i ka tronditur kaq...

Reagimi i Greqisë

Harta e “Atdheut blu”, tjetër provokim nga Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon retorikën e tij provokuese, ekspansioniste kundër Greqisë dhe Qipros,...

Profil

Sam Hjuston: Tërheqja që solli fitoren

Po të vizitojmë Teksasin, në SHBA, çdo libër i guidës turistike do të ketë të...