MENU
klinika
The Economist bën përmbedhjen

Evropa e 2019-ës: Luftë dhe përçarje

Sukseset e presidentit rus

Kjo ishte dekada e Putinit!

Vladimir Putin u zgjodh për herë të parë president i Rusisë në 2000, por ka...

Tanimë pa Merkelin

Macron ka vendosur të ecë i vetëm!

Shpesh në Evropën qendrore presidenti francez Emmanuel Macron se është një “neo-golist” që e përdor...

Komentet për NATON

Si Macron e ‘zgjoi’ aleancën…

Në Nëntor, Presidenti Francez Emmanuel Macron i tha The Economist se NATO-s po i vinte...

Gjenerali rus paralajmëron

“NATO po përgatitet për luftë”

Stërvitjet e NATO-s afër kufirit rus mund të shkaktojnë një “luftë”, ka pohuar një gjeneral...

Tjetër problem për BE-në?

Pas Greqisë edhe Serbia në “kurthin” e Kinës?

Që nga fillimi i viteve 2010, Kina ka kërkuar me ngulm të rrisë ndikimin e...

Brenda apo jashtë BE-së

Britania do të mbetet e varur nga NATO dhe SHBA

Britania e ka kaluar pjesën më të madhe të 75 viteve të fundit  duke u...

Marrëdhëniet me Turqinë

SHBA duhet t’i mendojë dy herë veprimet!

Kriza e vazhdueshme në marrëdhëniet SHBA-Turqi dhe sanksionet amerikane kundër Turqisë ofrojnë një mundësi për...

"Dita historike"

Dhoma e Përfaqësuesve voton për shkarkimin e Trumpit

Donald Trump është bërë presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara që është shpallur fajtor...

Nga The Hill

Kur historia të shkruajë për Trump dhe Johnson…

Historianët do të shkruajnë për këtë ditë, kur Dhoma e Përfaqësuesve votoi për herë të...

Nga Project Syndicate

Europa, “satelit” i SHBA-së apo Kinës?

Në vitin 2004, ekonomisti amerikan Jeremy Rifkin shkroi një libër bestselling, “Ëndrra Evropiane”, në të...

Nga The Washington Post

Edhe Polonia do ta lërë BE-në?!

Gjykata Supreme e Polonisë paralajmëroi këtë javë se vendit mund t’i duhet të largohet nga...