MENU
klinika
Nga Financial Times

SHBA-në apo Kinën? Cilën do të zgjedhë Evropa?

Prodhimi botëror i armëve është shtuar...

Bota nën ethet e armatimit: SHBA në krye

Prodhimi botëror i armëve është shtuar. Sipas studimit të Institutit të Stokholmit për Studimet Ndërkombëtare...

E ardhmja e pasigurt e kryeministrit

Po nëse Johnson i humb zgjedhjet në Britani?

Kryeministri britanik Boris Johnson i është shmangur pyetjes nëse ai do të jepte dorëheqjen në...

Një dimër i vështirë e pret Francën!

Macron nuk kërkon vetëm reforma…

Reforma e pensioneve në Francë ka hasur shumë kundërshti. Presidenti francez, Emmanuel Macron dëshiron jo...

Ja çfarë shkruan kundërshtarja e Trump

Elizabeth Warren: Do të rindërtoj gjithçka që Trump shkatërroi

Për shtatë dekada, forca, siguria dhe prosperiteti i Amerikës janë mbështetur nga rrjeti ynë i...

Ç'pritet nga takimi Putin-Zelensky?

Më në fund paqe Rusi-Ukrainë?

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të takohen...

Nga Deutsche Welle

Mbijeton koalicioni i Merkel, SPD vendos të qëndrojë

58-vjeçarja Saskia Esken dhe 67-vjeçari, Norbert Walter-Borjans, u zgjodhën zyrtarisht edhe nga kongresi i partisë...

Ç'ndodhi këtë herë?

Francezët sërish në rrugë, protestat ‘paralizojnë’ vendin

Në Francë kanë rinisur protestat! Drejtuesit e kamionëve kanë bllokuar me automjetet e tyre disa...

Profil/ Charles Michel

Kush është “pasardhësi” i Donald Tusk?

Bashkimi Evropian ka ndryshuar disa nga krerët e tij. 5 vitet e Donald Tusk si...

Nga Project Syndicate

Synimet e Von der Leyen do t’i kushtojnë shumë Evropës!

Me ish-Ministren gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen që mori presidencën e Komisionit Evropian,...

Jo më fjalë boshe!

NATO duhet të veprojë kundër Kinës!

Kina është konsideruar si sfida më e frikshme, me të cilën NATO është përballur ndonjëherë....

Nga Financial Times

Zelensky nuk duhet t’ia plotësojë ‘tekat’ Putinit!

Pas disa muajsh hezitim lidhur me datat dhe axhendën, takimi i samitit “Normandia Katër” midis...