MENU
klinika
Dhe jo vetë ajo...

Greqia po bëhet gati për luftë? SHBA, e gatshme ta ndihmojë

Turqia i afrohet "vijës së kuqe"

Greqia ngre ‘murin’ mbrojtës, rreshton 5 anije luftarake

Lufta në Mesdheun Lindor duket më afër se kurrë teksa Turqia po vijon kërkimet kësaj...

Nga The New York Times

A po e pranon humbjen Trump?

Donald Trump ende mund të fitojë zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Por edhe më shumë...

Nga The Washington Post

Si konflikti azero-armen po “ndez konflikte të tjera të ngrira”…

Gjatë një vizite katër vjet më parë në zonën e diskutueshme të Nagorno-Karabakut, popullsia armene...

Nga The Washington Post

Putin përdor teknologji të reja, por taktika të vjetra!

Diku nën zhurmën e një regjimi kriminal në pushtet mbetet një komb i madh, duke...

Nga BBC

Brexit/ A kanë marrë fund bisedimet BE-Britani?

Pas muajsh grindjesh, qëndrimesh kontradiktore dhe moskuptimi mes palëve a kanë përfunduar vërtet negociatat?! Twitteri...

Në rastin e një konflikti…

Dronët turq kërcënim për forcat e armatosura greke

Dronët turq mund të anojnë ekuilibrin strategjik në favor të Ankarasë dhe ta tundojnë Erdoganin...

Analiza

Përse ndërhyn Turqia në ish-republikat sovjetike?!

Shpërthimi i fundit i luftës mes forcave ushtarake të Azerbajxhanit dhe forcave armene në territorin...

Kërkohen sanksione të ashpra

Greqia thirrje BE-së: Të pezullojë bashkimin doganor me Turqinë

Disa ditë më parë pala turke dërgoi një anije kërkimore në ujërat e Mesdheut Lindor...

Diplomacia po

Nagorno-Karabakh/ Lufta nuk është zgjidhje

Pavarësisht nga një armëpushim i vitit 1994 dhe 28 vjet përpjekjesh diplomatike të drejtuara Grupi...

Do vijojë traktati për armatimet

Rusia pranon kushtet e SHBA-së për ngrirjen e arsenalit bërthamor

Rusia u shpreh e gatshme për ngrirjen e arsenalit të saj bërthamor në mënyrë që...

Pandemia dhe parlamenti

A po e shkatërron koronavirusi demokracinë?

Për shumë parlamentarë gjermanë, e mërkura e javës së kaluar shënoi mbushjen e kupës. Kancelarja...