MENU
klinika
Editoriali i Wall Street Journal

Biden nuk duhet të bjerë në grackën e Putinit!

Nga The New York Times

Zgjedhjet në SHBA po afrojnë. A do të ndërhyjë sërish Rusia?

Departamenti i Thesarit muajin e kaluar vendosi sanksione ndaj katër personave të lidhur me Rusinë...

Nga The Washington Post

Nëse Biden fiton, Kina fiton!

Presidenti Trump pretendon: “Këto zgjedhje janë një zgjedhje e thjeshtë: Nëse Biden Fiton, Kina Fiton.”...

Analiza

Zhvendosja e gjeopolitikës ka rritur rëndësinë e SHBA-së

Mbi dy dekada më parë, studiuesi politik amerikan John J. Mearsheimer parashikoi një përplasje të...

Dallimet

Zgjedhjet në SHBA/ Cilat janë politikat e Trump dhe Biden?

Votuesit amerikanë do të përballen me një zgjedhjen përfundimtare për presidentin e ri të SHBA-së...

Me anijen, “Oruç Reis”

Turqia “kapi” në befasi, Greqinë, BE-në dhe Gjermaninë

Lëvizja e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan për të dërguar përsëri një anije kërkimore të...

Kina mund të përfitojë

Një SHBA “e shpërqëndruar” është me rrezik për Tajvanin

Nuk ka shumë dyshime rreth rreziqeve që mund të kanosen në çështjet ndërkombëtare pas zgjedhjeve...

Nga Aljazeera

Çfarë roli “luan” Rusia në konfliktin e Nagorno-Karabakut?

Dy shekuj më parë, carët rusë njoftuan me krenari se “çliruan” armenët nga sundimi i...

Mungon pakti BE-MB

Ka mbetur ende pak kohë për të zgjidhur dramën e Brexit

Të bërit show dhe prirja drejt rrezikut janë ngushtësisht të lidhura me Brexit. Deklaratat nga...

Analiza

Hegjemonia e dikurshme e Rusisë po merr fund!

Vladimir Putin ka kohë që ka kërkuar të portretizojë veten e tij si burrë i...

Analiza

As “Kushtetuta e oqeaneve” nuk e zgjidh konfliktin Greqi-Turqi!

Kastellorizo ​​është një nga ato vende që mund të bëhen shkak për luftë edhe pse...

Përshkallëzohen tensionet në Mesdhe

Anijet turke afër ishujve grekë/ Greqia nuk fal tek “vija e kuqe”

Turqia nuk ndal kërkimet në Mesdheun Lindor teksa anija ”Orus Reis” i është afruar shumë...