MENU
klinika
Sfida më e madhe nga koha e Luftës Civile

Pushtimi i Kapitolit: Sulm i Trump ndaj demokracisë

Nuk pranon kërkesën e presidentit

Përmbysja e rezultatit të zgjedhjeve/ Trump ‘tradhëtohet’ nga miku i tij besnik

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence ka dalë zyrtarisht kundër presidentit, Donald...

Arsyeja

Edhe me vaksinën, BE është një hap pas të tjerëve!

Kur bëhet fjalë për vaksinimin e njerëzve, BE-ja është prapa Britanisë së Madhe, SHBA-ve dhe...

Analiza

Pse BE po ushqen akoma “krokodilët kinezë”?

Më 11 gusht, shtypi njoftoi se qeveria e Hong Kongut kishte lëshuar një urdhër për...

Nga The Washington Post

Trump tani i beson dhe vetë gënjeshtrat e tij!

“Zoti. President, problemi që keni me mediat sociale ”, i tha Sekretari i Shtetit i...

Lindja Komuniste: efekti domino

BBC: Si mori trajtë bota moderne me rënien e Murit të Berlinit

       Publikohet editoriali i BBC-së në vitin 2019, mbi ngjarjet e ndodhura në...

Nga The Economist

Britanisë i duhet një politikë të jashtme pas Brexit

“Kam ndjesinë se n2021-shi do të jetë një vit i mbarë,” i thotë familjes së...

“Të përgjigjet për sjelljen e tij”

Për të mbrojtur Demokracinë, hetoni Trump

Sipas pikës 52, Seksioni 20511 i Kodit të Shteteve të Bashkuara, kushdo që “me vetëdije...

Çfarë duhet të presim nga ai?

A do ndërhyjë Biden jashtë kufijve të SHBA?!

Politika e jashtme amerikane ‘lëkundet’ midis orientimeve të brendshme dhe të jashtme. Presidenti George W....

"Të jeni gati çdo sekondë për të luftuar"

Presidenti kinez urdhër ushtrisë: Mos kini frikë nga vdekja

Lideri kinez Xi Jinping ka urdhëruar ushtrinë që të rrisë trajnimet në vitin 2021 dhe...

Veprimet e fundit tregojnë se...

A po heq dorë Erdogani nga Putini?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan po bën thirrje për një rivendosje në marrëdhëniet diplomatike me lojtarët...

Editoriali i The Guardian

Kryeministri britanik po bën sërish të njëjtin gabim!

Marsin e kaluar, Covid-19 u bë e pamundur të injorohej, qeveria u shqetësua për gatishmërinë...