MENU
klinika
Turqit të lodhur e të zhgënjyer...

Pse BE nuk e kritikon asnjëherë Greqinë?

Nga The Guardian

Trump dhe Biden: Dy kandidatë, dy planete!

Amerika shpesh përshkruhet si një “komb me ekran të ndarë”. Të enjten në mbrëmje në...

Mediat greke jehonë deklaratës së kandidatit

Pse grekët duan që të fitojë Biden e jo Trump?

Joe Biden, ish-nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, tani i nominuari për President i Demokratëve, përsëriti...

Nga The Washington Post

Si Erdogan e fundosi Turqinë…

Kur Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë erdhi në pushtet në fillim të viteve 2000, ai...

Nga The Washington Post

Do e mbronte SHBA, Tajvanin nga Kina?

Marrëdhënia e sigurisë SHBA-Tajvan ka qenë të paqata për katër dekada. Por mes kërcënimeve në rritje...

Nga BBC

Përse i interesojnë Gjermanisë zgjedhjet në SHBA ?

Sporti, kultura dhe vlerat amerikane derdhen nëpër venat e Gjermanisë. Kjo është arsyeja pse kaq shumë...

Nga Project Syndicate

Përpjekja ‘e kotë’ e Evropës për një udhëheqje Franko-Gjermane

Për dekada me radhë, Franca dhe Gjermania janë njohur si “çifti sundues” i Evropës, madje...

Synohet arritja e një marrëveshjeje

BE kërkon vijimin e bisedimeve me Britaninë për Brexit

Një marrëveshje midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë për një tregti të rregullt pas Brexit është...

Nga The Washington Post

Trump, Biden dhe bota

Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara janë një ngjarje ndërkombëtare. Për dekada, çështja se kush do...

Një e tillë u dërgua edhe në gusht

SHBA zemëron Kinën/ Dërgon luftanije në Ngushticën e Tajvanit

Luftanija, USS Barry lundroi dje përmes ngushticës së Tajvanit ndërsa flota amerikane njoftoi se ishte...

‘Ke vetëm 1 javë kohë’

Gjermania dhe Franca ultimatum Turqisë

Franca dhe Gjermania i kanë dhënë Turqisë një javë kohë që të qartësojë pozicionin e...

Çështja që pengon bisedimet

Pse Merkel e Macron nuk bien dakord për Brexit?

Bisedimet e Brexit kanë shkaktuar ndarje të mëdha midis fuqive të BE-së, Francës dhe Gjermanisë,...