MENU
klinika
Ku ajo të jetë në krye...

Kina po përgatitet për një rend të ri botëror!

Analiza

Trump është ende “i nënshtruar” ndaj Putinit!

Në fillim të shtatorit, pasi lideri rus i opozitës dhe aktivisti anti-korrupsion Alexei Navalny u...

Nga The Washington Post

Si mund të “shërohet” demokracia amerikane!

Kurdoherë që një figurë e profilit të lartë arrestohet në Shtetet e Bashkuara, udhëheqësit politikë...

Nga The Washington Post

Këtë, Biden nuk duhet t’ia lejojë Trumpit!

Nëse Presidenti Trump merr vendimin e këshilluar keq për të provuar të falë veten para...

Nga The Washington Post

Edhe sa prova duhen? SHBA nuk duhet ta tolerojë më Rusinë!

Zbulimi që një njësi klandestine në Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë, FSB, përdori një...

Si Merkel e toleroi sërish Orbanin

Analiza/ Mrekullia e fundit e Krishtlindjeve!

Ajo do të mbahet mend si mrekullia e fundit e Krishtlindjes e Kancelares Angela Merkel....

Analiza

SHBA i vendosi sanksione! Si do të përgjigjet Turqia?

Sanksionet e vendosura ndaj Turqisë nga Shtetet e Bashkuara të hënën ka të ngjarë të...

Nga The Guardian

Politikat agresive të Putinit tregojnë se regjimi po…

Për një burrë që ka kaluar pjesën më të madhe të vitit 2020 në izolim...

Nga The Washington Post

Biden mund të jetë më i ashpër seç prisnim!

Vendimi i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për të bërë fushatë në Xhorxhia për dy...

Çështja e buxhetit...

‘Kriza ekzistenciale’ e Evropës!

Siç është zakon i BE-së, agjenda e luftës më të madhe që dominon udhëheqësit në...

Nga The Guardian

Ndoshta Brexit nuk është edhe aq keq!

Me afrimin e fundvitit, mendojmë se cilat nga pikëpamjet tona kanë ndryshuar gjatë 12 muajve...

Rëndësia e saj për marinën amerikane...

Çfarë është ‘Battle Force 2045’?

Pas një grumbulli njoftimesh publike gjatë gjithë tetorit, plani i forcës së ardhshme për Marinën Amerikane...