MENU
klinika
Nga NATO, tek Kina e Rusia

Cilat janë sfidat që e presin presidentin e ri amerikan?

Editoriali i The Washington Post

Edhe pse jo më president, Trump është ende i rrezikshëm!

Retorika e presidentit Trump pas  humbjes së tij në zgjedhje tregoi sërish rrezikun e paprecedent...

"Akoma nuk është zhdukur..."

Biden, president i ri në SHBA, por jo triumfues!

Fryma armiqësore ndaj demokracisë dhe ajo e shkatërrimit që solli Donald Trump nuk janë zhdukur...

Editoriali i The Guardian

Shumë sfida e presin Bidenin, por le të festojmë tani!

Çfarë udhëtim! Dhe çfarë përfundimi. Joshës, mundues, rraskapitës, i jashtëzakonshëm. Emocionet nga gara më e...

Editoriali i The New York Times

Biden fitoi por sfidat nisin tani!

Duke parë një greminë të nacionalizmit autokratik, populli amerikan ka zgjedhur të tërhiqet. Numërimi i...

‘Është koha të bashkohemi’

Biden mban fjalimin e fitores: Koha të shërojmë plagët

Pasi fitoi zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke u zgjedhur presidenti i 46,...

Editoriali i The Washington Post

Me zgjedhjen e Bidenit president, demokracia amerikane ia doli!

Kur bë e qartë të shtunën që Joe Biden kishte grumbulluar mjaft vota elektorale për...

Opinion nga Francine Prose

Katastrofa u shmang! Le të marrim frymë, të lehtësuar

Opinion nga: Francine Prose Ndodhi. Le të marrim frymë të gjithë: një katastrofë është shmangur. Ashtu si...

Nga BBC

Çfarë do të thotë fitorja e Biden për Kinën?

Pas disa ditësh pasigurie, Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale të SH.B.A. Gjatë katër viteve...

Nga Aljazeera

Islami nuk është në krizë, liberalizmi po!

Nga Asad Dandia Ndërsa bota po përballet me varfëri ekstreme, dhunë dhe kolaps mjedisor, është...

Ç'shkruajnë mediat e huaja

Biden shumë pranë fitores, si do ia thonë Trumpit se…

Joe Biden sipas mediave amerikane, është shumë pranë fitores që e çon në Shtëpinë e...

Marrëveshjet që varen nga rezultati i zgjedhjeve

Fitorja e Trump apo Biden? Europa në “ankth”

Jo vetëm politika në SHBA por edhe Marrëveshja për Klimën apo negociatat për marrëveshjen tregtare...