MENU
klinika
'Dhuratat' e Trump për amerikanët

Para për miliaderët, uri për të varfërit..

Nga Project Syndicate

Edhe për sa kohë miliarderët do të bëjnë politikën?!

Tre faktorë kryesorë përcaktojnë prosperitetin ekonomik: kapitali njerëzor (arsimi dhe aftësitë e popullatës); kapitali fizik...

Nga Deutsche Welle

Erdogan: Lëkundja e fronit të sulltanit

Presidenti Erdogan ka forcuar në dekadën që po e lëmë pas pushtetin e tij. Por...

Ç'po ndodh në SHBA?

Presidenti Trump shpërndan emrin e informatorit?!

Presidenti Donald Trump bëri një postim në Twitter, të cilin më pas e fshiu, ku...

Nga The Washington Post

Në betejën për demokraci, 2019-ta ishte një pikë kthese!

Kur të shkruhet historia e kohës sonë, viti 2019 mund të jetë si pikë kthese...

Refuzon këshillat e të gjithëve

Macron, më i izoluar se kurrë…

Emmanuel Macron është gjithnjë e më i izoluar, raportohet se nuk pranon të marrë parasysh...

Konflikte që nuk morën fund asnjëherë

2019-a, viti kur BE ‘pushtoi’ Italinë…

Në vitin 2018, italianët sfiduan BE-në duke zgjedhur një qeveri populiste. Koalicioni i Lidhjes dhe...

Përmirësohen marrëdhëniet

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Separatistët pro-rusë dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve, tha zyra...

Nga Deutsche Welle

Marrëdhëniet BE-Turqi, sërish në provë!

Lufta për rajonin sirian të Idlibit ka detyruar mijëra vetë të marrin arratinë drejt Turqisë....

Datë e shënuar për amerikanët

163 vite nga lindja e Presidentit më me ndikim në shekullin e 20

Më 28 dhjetor 1856 lindi në Staunton të shtetit Virginia, Thomas Woodrow Wilson, i cili...

"Iranianët kanë të drejtë të përkujtojnë 1,500 viktimat..."

Pompeo ka akuzuar Iranin për censurë dhe përdorim të dhunës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka akuzuar Iranin për përdorim të “dhunës” dhe ndërprerje...

Tjetër goditje për Presidentin?!

Peticion kundër projektit infrastrukturor të Erdoganit

Qindra vetë në Stamboll po vazhdojnë të nënshkruajnë një peticion duke kundërshtuar një projekt madhor...