MENU
klinika
Nga The Washington Post

Si Kina dhe bota ‘u tronditën’ për 235 ditë…

Interesat e SHBA-së, Turqisë dhe Rusisë

Libia do të kthehet në ‘shesh lufte’!

Libia, tani është në prag të bashkimit me Sirinë si vend i një konflikti të...

'Dhuratat' e Trump për amerikanët

Para për miliaderët, uri për të varfërit..

Kur bëhet fjalë për miliarderët që përfitojnë nga bujaria e taksapaguesve amerikan, atmosfera e festës...

Nga Project Syndicate

Edhe për sa kohë miliarderët do të bëjnë politikën?!

Tre faktorë kryesorë përcaktojnë prosperitetin ekonomik: kapitali njerëzor (arsimi dhe aftësitë e popullatës); kapitali fizik...

Nga Deutsche Welle

Erdogan: Lëkundja e fronit të sulltanit

Presidenti Erdogan ka forcuar në dekadën që po e lëmë pas pushtetin e tij. Por...

Ç'po ndodh në SHBA?

Presidenti Trump shpërndan emrin e informatorit?!

Presidenti Donald Trump bëri një postim në Twitter, të cilin më pas e fshiu, ku...

Nga The Washington Post

Në betejën për demokraci, 2019-ta ishte një pikë kthese!

Kur të shkruhet historia e kohës sonë, viti 2019 mund të jetë si pikë kthese...

Refuzon këshillat e të gjithëve

Macron, më i izoluar se kurrë…

Emmanuel Macron është gjithnjë e më i izoluar, raportohet se nuk pranon të marrë parasysh...

Konflikte që nuk morën fund asnjëherë

2019-a, viti kur BE ‘pushtoi’ Italinë…

Në vitin 2018, italianët sfiduan BE-në duke zgjedhur një qeveri populiste. Koalicioni i Lidhjes dhe...

Përmirësohen marrëdhëniet

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Separatistët pro-rusë dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve, tha zyra...

Nga Deutsche Welle

Marrëdhëniet BE-Turqi, sërish në provë!

Lufta për rajonin sirian të Idlibit ka detyruar mijëra vetë të marrin arratinë drejt Turqisë....

Datë e shënuar për amerikanët

163 vite nga lindja e Presidentit më me ndikim në shekullin e 20

Më 28 dhjetor 1856 lindi në Staunton të shtetit Virginia, Thomas Woodrow Wilson, i cili...