MENU
klinika
Muri me Meksikën

Dhoma e Përfaqësuesve voton kundër emergjencës së Trump

The Guardian

Perëndimi nuk duhet ta braktisë Ukrainën…

Ne e dënojmë pushtimin e paligjshëm të Rusisë, që vazhdon të rrezikojë paqen ndërkombëtare pesë...

Washington Post

Po gjithë kjo ‘dashuri’ e Trump për Kim Jong-un?

Kim Jong un për të mbrojtur privatësinë e tij, burgos, torturon dhe vret njerëz pa...

Nga The Guardian

Kashmiri, rajoni që ndan edhe bashkon Indinë me Pakistanin…

India dhe Pakistani duhet të shmangin luftën dhe të kërkojnë një rrugëdalje nga konfrontimi. Lufta...

Dëshmia e ish-avokatit të Trump

“Trump është racist dhe mashtrues”

Ish-avokati i Donald Trump, Michael Cohen, planifikon t’i  tregojë Komisionit të Zbulimit të Senatit se...

Albert Çaçi

Nord Stream 2 dhe lufta gjeoenergjetike

Si asnjëherë tjetër, gazsjellësit kanë marrë një rëndësi strategjike të paprecedentë, me konseguenca politike, gjeoekonomike, gjeopolitike,...

Përplasjet institucionale

SHBA, Kongresi do të votojë për të bllokuar “emergjencën”

Ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve do të votojnë një rezolutë mbi përplasjet institucionale mes Kongresit...

Dorëheqja e ministrit të Jashtëm

Irani e humbi ‘lidhjen’ e fundit me Perëndimin…

Dorëheqja e Ministrit të Jashtëm Javad Zarif mund të hapë derën për një radikalizëm të...

Nga Project Syndicate

Si të shmanget lufta në Venezuelë?

Kur Shtetet e Bashkuara zgjodhën të njohin Juan Guaidó-n si presidentin e Venezuelës, së bashku...

Nga New York Times

Arma e Putinit: ‘Shteti i inteligjencës’

Udhëheqësi i Rusisë ka rivendosur rolin që agjencitë e inteligjencës kanë pasur në epokën sovjetike,...

Përplasje në rajonin e Kashmirit

India e Pakistani në prag lufte?

India thotë se filloi sulmet ajrore kundër militantëve në territorin pakistanez, në një përshkallëzim të...

Shifrat e OKB-së

Konflikti në Ukrainë/ 13 mijë të vdekur për 5 vjet

Rreth 13,000 njerëz janë vrarë, një e katërta e tyre civilë dhe rreth 30,000 janë...