MENU
klinika
Ndryshim i rrjedhës kundër tyre?!

Pse evropianët i frikësohen rizgjedhjes së Trump?

"Por kjo nuk e dëmton udhëheqësin..."

Koronavirusi tregoi se kinezët janë lodhur nga sistemi…

Qeveria e Kinës është “e sigurt” se kërkon që ta trajtojë krizën e koronavirusit në...

Editorial i The Guardian

BE pas Brexit: Bashkimi bën fuqinë!

Këto janë kohë të çuditshme dhe disi çorientuese për Bashkimin Evropian. Një botë shumëpolare, në...

"Jo vlera por interesa..."

Pse planet e Macron për Rusinë janë një gabim?

Presidenti francez Emmanuel Macron po kërkon të hartojë një strategji të re me Rusinë. Qëllimi...

Nga The New York Times

Pse Merkel nuk do të ndërhyjë në zgjedhjen e “pasardhësit”?

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të mërkurën se nuk do të përpiqet të ndërhyjë në...

"Paralajmërimi final"

Erdogan paralajmëron luftë: Durimit tonë po i vjen fundi

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka kërcënuar të nisë një operacion në rajonin e...

Nga The Washington Post

Edhe Amerika e ka një Macron!

A është Pete Buttigieg  Emmanuel Macroni i Amerikës? Nuk janë vetëm gazetarët që bëjnë paralele....

Nga Financial Times

Pse gjermanët duan që Merkel të largohet sa më shpejt?

Angela Merkel kishte planifikuar se do të largohej në vjeshtën e vitit 2021. Për një...

Nga Project Syndicate

Cili është konkurrenti më i fortë i Trumpit?

Zgjedhjet presidenciale të SHBA-së në nëntor janë me siguri më të rëndësishmet në historinë moderne....

Gjithçka po ndryshon...

A do ta bëjë koronavirusi Putinin, “mbretin e Lindjes”?

Afrimi i Kinës së Xi Jinping me Rusinë e Vladimir Putinit, është një nga zhvillimet...

Nga Deutsche Welle

Pse Evropa nuk reagon për Sirinë?

SHBA janё tёrhequr gjerёsisht nga Siria, Europa gati nuk u pёrzie ndonjёherё. Pasojat janё dramatike,...

Nga Bloomberg

Turqia, e vetme në luftën për Sirinë..

Pas pothuajse një dekade luftërash të brendshme, kriza siriane po kalon në një konflikt më...